Zoom, Çin’in talebiyle bazı aktivistlerin hesaplarını kapattığını doğruladı

Zoom, 1989’da Çin’in başkenti Pekin’de Tiananmen Meydanı’nda hayatını kaybedenler için anma töreni düzenleyen aktivistlerin hesaplarını kapattığını ya da askıya aldığını doğruladı.

Son birkaç günde ABD merkezli iki Tiananmen tanığı Wang Dan ve Zhou Fengsuo ile Hong Kong’da her yıl anma törenlerini düzenleyen Lee Cheuk-yan, Zoom hesaplarının kapatıldığını duyurmuştu.

Koronavirüs salgınının yol açtığı karantina önlemleri sırasında popülerliği artan ABD merkezli Zoom şirketi, 4 Haziran 1989’da yaşanan katliamda hayatını kaybedenlerin anıldığı törenden önce ve sonra bazı aktivistlerin hesaplarını askıya aldığını duyurmuştu. Zoom’ın kararı tartışma yaratmıştı.

Zoom’un kurucusu ve CEO’su Eric Yuan Çin doğumlu Amerikalı bir iş insanı.

Zoom ise suçlamalara “faaliyet gösterdiği ülkelerdeki yerel kanunlara uymak zorunda oldukları” şeklinde yanıt vermişti.

Perşembe günü konuyla ilgili şimdiye kadarki en ayrıntılı açıklamasını yapan Zoom, Çin’in dört anma töreniyle ilgili olarak başvuruda bulunduğunu açıkladı:

“Çin hükümeti bu faaliyetin Çin’de yasadışı olduğunu bize haber verdi. Zoom’dan bu toplantıları ve toplantıya ev sahipliği yapan hesapları kapatmasını istedi.”

Zoom ise Çin anakarasından katılımcıların yer aldığı toplantılara müdahale edildiğini, “belli katılımcıları ya da belirli bir ülkeden katılımcıları” uzaklaştıracak teknolojiye henüz sahip olmadığını açıkladı:

“Bu nedenle, dört toplantıdan üçüne son verme kararı aldık ve bu üç toplantıya ev sahipliği yapan hesapları ya kapattık ya da askıya aldık.”

Şirket belli ülkelerden katılımcıları bloke etme ya da uzaklaştırma imkanını sağlayacaklarını açıkladı.

Zoom, hesabı kapatılan kişilerin ismini vermedi.

4 Haziran 1989’da, Çin ordusu başkent Pekin’deki Tiananmen Meydanı’nda gösteri düzenleyen kalabalığı ateş açarak dağıtmıştı. Ölenlerin sayısı hala tam olarak bilinmiyor ancak yüzler ya da binlerle ifade ediliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir