“Zamanında Genelkurmay’da da denendi, tutmadı, tutmaz”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı bünyesinde Stratejik İletişim Merkezi ve Kriz Yönetim Dairesi kurulmasına muhalefet partilerinden tepki geldi. DEVA Partisi Kurucusu ve eski asker Metin Gürcan, Cumhurbaşkanlığı bünyesinde kurulan daire başkanlığının benzerinin geçmişte Genelkurmay Başkanlığı tarafından da denendiğine işaret ederek, “Tutmadı. Tutmaz. Çünkü olgu (kriz delikleri) o kadar barizler ki artık algı dikişi tutmazlar”dedi. 

 

 

Gürcan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Hep dediğim gibi ‘Algıyı yönetince devleti yönetiyoruz’ zannediyorlar. Zamanında Genelkurmay’da da denendi benzer işler. Tutmadı. Tutmaz. Çünkü olgu (kriz delikleri) o kadar barizler ki artık algı dikişi tutmazlar”ifadesini kullandı. 1998-2014 yılları arasında TSK’da görev yapan Gürcan, , Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi  Bölümü’nde TSK’nın kurumsal dönüşüm kapasite ve isteği konusunda yazdığı doktora tezini Nisan 2016’da savunarak doktorasını tamamladı ve arkasından bu çalışmasını 2018 yılında ‘Opening the Blackbox: Turkish Military Before and After July 15’ adıyla kitap olarak yayınladı. 

“TROL ORDULARI, MANİPÜLASYONLAR TUTMAZ”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu ise yeni bir daire başkanlığının kurulmasını eleştirerek, şu paylaşımda bulundu:  “Ne trol orduları, ne medyanın ekseriyetinin beştepenin bültenine dönüştürülmüş olması, ne de her gün yaptığınız manipülasyonlar… Tutmaz bunlar! Hakikate ve adalete yanaşın! Boşuna milletin parasını çarçur etmeyin! Dürüst olun! Aynaya bakın! Göreceksiniz ki sorun sizde!

MİLLETE DEĞİL KENDİNİZE HAREKET ÇEKİN

Yaptığınız manipülasyonların, garibanların vergileriyle, yoksulların hakkıyla zaten millete her gün çektiğiniz operasyonların işe yaramadığını biliyorsunuz ama maalesef sorunu yine millette görüyorsunuz. Millete psikolojik harekât çekmeyi bırakıp, kendinize o hareketi çekin!

Onlara göre millet güdülmesi gerekir. Onlar milletten artık o kadar uzaklaşmışlardır ki, gerçeklerden kopuk algı dünyalarına milleti de çekmeye çalışırlar. Tutmaz! Çözüm basit! Hukuka tabi olan, denetime açık olan, ülkeyi ehliyet ve liyakata göre şeffaf biçimde yöneten hükümet!

Tarihte hep böyle olmuştur. Sorunu kendilerinde görme yetisini kaybeden ve sonlarını gören otoriter rejimler gerçeklerden uzaklaştıkça komplo teorilerine yakınlaşır,kendi milletini sorunlu ve psikolojik harekat hedefi olarak görmeye başlar,paraleninde baskılarını da artırırlar.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir