Yüz yüze eğitim okul öncesi ve birinci sınıflara bir gün olacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitimde uyum programı üzerine açıklamalar yaptı.

Bakan Selçuk, “Okul yönetimleri, uyum programının 21-25 Eylül 2020 haftasında hangi gün olacağına öğretmenlerle birlikte karar verecek. Uyum Programı, okul öncesi eğitim kurumlarında 30’ar dakikalık 5 etkinlik saati olacak şekilde 1 gün, İlkokul 1. sınıflarda ise 30’ar dakikalık 5 ders saati ve aralarda 10’ar dakikalık teneffüsler olacak şekilde 1 gün üzerinden planlanacak” diye konuştu.

Selçuk sözlerini, “İmkân ve şartlara göre sınıf mevcudunun sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde iki ayrı gruba ayrılması sağlanıp her grubun okula uyum programının birbirinden farklı günlerde olmasına özen gösterilecek. Teneffüs saatlerinde öğrencilerin sosyal mesafeye uymaları için gerekli yönlendirmeler yapılacak” şeklinde sürdürdü.

Koronavirüs vakalarındaki artış nedeniyle okulların yüz yüze eğitime başlayacak olması eleştirilmiş, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise okul öncesi ve birinci sınıf öğrencilerinin velilerinden isteyenlerin çocuklarını okullara gönderebileceğini söylemişti. Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda çalışmalara başlamıştı.

Eğitimciler okulların yüz yüze eğitime başlamasının sorunlar yaratacağını, hem yeterli kadronun olmadığını hem de salgının önüne geçilemeyeceğini ifade etmişti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir