Yıllarca başkanlık sistemini savunan Çalık: Şu anda aynı görüşte değilim

Türkiye’nin başkanlık sistemine geçmesi için uzun yıllar fikri mücadele veren Türkiye Günlüğü Dergisi Yayın Yönetmeni Mustafa Çalık, ” Şu anda aynı görüşte” olmadığını açıkladı.

Çalık, sosyal medya üzerinden bir takipçisinin “Üstad ‘Milli kimlik, milliyet, milliyetçilik’  kitabında hükümet şekli Başkanlık sistemi diyorsunuz. Peki şu anda aynı fikirde misiniz?” sorusuna “Hayır, değilim, Ahmet Bey. Bilenler bilir ki, yıllarca can ü gönülden başkanlık sistemini savundum; fakat Türk sağının iktidar karşısında bu kadar dayanıksız ve hak-hukuk bahis mevzuu olduğunda da bu kadar şuursuz ve iğreti inançlı olabileceğini doğrusu tahmin edememiştim”cevabını verdi.

mustafa çalık

Mustafa Çalık, Türkiye’nin başkanlık sistemine geçmesi gerektiğinin uzun yıllardır savunan isimlerden birisi. Çalık, 15 Temmuz sonrasında yazdığı İslamsız Müslümanlığın Öteki Yüzü isimli bir kitap yazdı. Çalık’ın kitabından yapılan alıntılarla hazırlanan broşürler eğitim kurumlarında öğrencilere dağıtıldı.

Mustafa Çalık kimdir?

Mustafa Çalık, 1956’da Gümüşhane’de doğdu. 1978 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. 1980-89 arasında DPT’de uzman olarak çalıştı. 1985-87 yılları arasında ABD’de Denver Üniversitesi GSIS’de Milletlerarası Politika alanında yüksek lisans yaptı. 1981’de Mülkiye’de başladığı siyaset ilmi doktorasını, MHP Hareketi’nin Siyasî Sosyolojik ve Kültürel Kaynakları başlıklı bir tez savunarak 1992 yılında tamamladı.1989’dan beri Türkiye Günlüğü dergisinin Genel Yayın Müdürlüğü’nü yürütmektedir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir