“Yeterli imzanın toplanamamış olması demokrasimiz açısından sevindirici bir gelişme”

Ekmen, Twitter hesabından yaptığı açıklamada 2. Baro kurma çalışmalarını değerlendirdi. Hükümete yakın akademisyen Selman Ögüt, Twitter hesabından ikinci baro kurulması için yeterli imzanın bulunamadığını belirterek, “İstanbul”da 50 bine yakın avukat var. Baro kuralım dedik, aylardır 2000 imza toplanamadı. Bu bize ayıp olarak yeter! Her şeyi Erdoğan’dan beklemek gibi bir hastalık var bizim cenahta. Parti ne yapar, STK’lar ne işe yarar? Soran yok! Cavit Tatlı ismi ise ayrı bir garabet!’ ifadesini kullandı.

 

Ekmen,  Selman Öğüt’ün bu mesajını şöyle değerlendirdi: “İstanbul ve Ankara’da aradan geçen bunca zamana rağmen 2. Baro için yeterli imzaların bulunamamasını iyi değerlendirmek gerekir. Karar alıcılar, iş uygulamaya gelince kendi tabanlarını dahi ikna edememişlerdir. Kusur, sırça köşklerde gerçeklikten kopuk karar alanlardadır.
KENDİ KADROLARINI BİLE İKNA EDEMEDİLER
Bu durum son zamanlarda alınan kararlardaki meşruiyet sorununu da göstermektedir. Tam bir elitizm ile, kendini, kendi kadrolarına dahi kapatarak karar alanlar, Karar alma mekanizmalarını ulaşılamaz hale getirenler, muhataplarına ulaşamamış, ulaştıklarını ikna edememiştir.
Sürecin dışında kalmasına hatta yasaya karşı çıkmasına rağmen sadece particilik veya mahalle(!) dayanışması duygusu ile 2. Baro kurma işine öncülük edenler için de muhasebe zamanıdır. Katılımcı süreçlerle alınmayan kararlar hayata geçirilemez. Bu yükün altına girilmemeliydi.
DEMOKRASİMİZ AÇISINDAN SEVİNDİRİCİ GELİŞME
Neticeten; çoklu baro sisteminin hayata geçirilmesinde yaşanan zorluklar sadece avukatlar değil demokrasimiz adına da sevindiricidir. Keşke alınan bu tip kararların tümü böyle testlere tabi tutulabilse de karar alıcıların kararlarında isabet oranı ortaya çıksa”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir