Yeneroğlu’nden yasak kararına tepki: Anayasal ve yasal dayanağı yok, bir dayatmadır

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, LGS ve YKS yapıldığı günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla sınırlı sokağa çıkma yasağı uygulamasının Anayasa’da yerinin olmadığını belirtti.

Yeneroğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “LGS ve YKS GÜNLERİNDE sağlanması gereken şartlar konusunda Bilim Kurulumuz tavsiye kararı aldı. Sınava gidiş ve dönüş saatlerinde dışarıda yoğunluk olmaması, GÜNÜN GENÇLERE AYRILMASI için Sn. Cumhurbaşkanımız sınırlı bir sokağa çıkma yasağı yönünde talimat verdiler”şeklindeki açıklamasına sosyal medya üzerinden tepki gösterdi.

Yeneroğlu, “Sn Cumhurbaşkanının böyle ferman buyurabilecek bir yetkisi yok. ‘Günün gençlere ayrılması, diğerlerinin evden çıkmaması’ yetkisi hangi kanuna dayanıyor acaba? Hukuk devleti derken kanun devletini arar olduk. Bu hukuksuzluklara ses çıkarmayanlar, bunun yol olduğunu unutmasınlar!

Yürütme yetkisi ve görevi, Cumhurbaşkanı tarafından, Anayasaya ve kanunlara uygun olarak kullanılır. Keyfi yasaklama yetkisinin anayasal ve yasal dayanağı yok, bir dayatmadır! Hiçbir kimse veya organ, kaynağını Anayasadan almayan bir devlet yetkisi kullanamaz (Madde 4).

Sağlıkla ilgili tedbir zorunlu ama temel haklara müdahale sebebiyle yasal dayanak da zorunlu. Bu da yasamanın görevi. Yasal dayanağı olmayan ve bu sebeple adı bile konulamayan yasaklar getirmek, hukuk devletini geçtik, kanun devletinden de ne kadar uzaklaştığımızı göstermektedir.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir