Yeneroğlu: Yağmalanan Türkiye’nin çoğulcu kimliğiydi

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, yakın tarihimizin gördüğü en büyük utanç günlerinde birisi olana 6-7 Eylül olayları üzerinden 65 sene geçtiğine işaret ederek, “ Yağmalanan sadece huzur içinde yaşamak isteyen Yahudi, Ermeni ve Rum toplumunun hayatları, dükkanları, ibadethaneleri değil,  Türkiye’nin ve İstanbul’un çoğulcu kimliğiydi”dedi. 
Yeneroğlu, 6-7 Eylül olaylarıyla ilgili olarak sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımda bulundu.
Yeneroğlu, twitter üzerinden şu paylaşımlarda bulundu:
“Yakın tarihimizin gördüğü en büyük utanç günlerinden birisi olan 6-7 Eylül #Pogrom’u üzerinden 65 sene geçti. Yağmalanan sadece huzur içinde yaşamak isteyen Yahudi, Ermeni ve Rum toplumunun hayatları, dükkanları, ibadethaneleri değil, Türkiye’nin ve İstanbul’un çoğulcu kimliğiydi.
BUGÜN DE TOPLUMUN FARKLI KESİMLERİ DIŞLANMAYA, AYRIMCILIĞA VE ŞİDDETE UĞRUYOR
Bugün de aynı mâkus talih üzerinden toplumun farklı kesimleri dışlanmaya, ayrımcılığa ve şiddete maruz kalıyor. Her bir ferdinin kimliği, inancı ve hayat biçimi güvenceye alınmış, bir arada huzurla yaşanacak günler için çok daha fazla çaba göstermeliyiz.
En son Sakarya’da Kürt işçilerin maruz kaldığı vahşi saldırı üzerine ortaya konulan savunmacı refleks de maalesef zihinleri iğfal etmiş yapısal üstenciliğin somut bir örneğidir. Eşitlik bilincini yerleştirmeden bırakın empatiyi, olayı okumak ve ders çıkarmak dahi imkansızdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir