Yeneroğlu: Orban Macaristan’da, AfD Almanya’da hangi söylemleri kullanıyorsa, iktidar da onu kullanıyor

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, Türkiye’nin bugün siyasal literatürde geçerli tanımıyla aşırı sağcı popülizm ile Avrupa’da eleştirdiği aşırı sağcı popülist hareketlerden farkı kalmadığını belirterek, “Orban Macaristan’da, AfD Almanya’da hangi söylemleri kullanıyorsa, Türkiye’de iktidar aynısı yapıyor ve baskıyla uyguluyor” dedi.

Yeneroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Berlin’de Mevlana Camisine yönelik orantısız, dolayısıyla hukuksuz polis baskını sebebiyle ortaya koyduğu tepki için teşekkür ederek, Türkiye’nin izlediği politikaları eleştirdi.

İktidarın kimlikçi şovenizm politikası ile yurt dışındaki vatandaşlarına faydalı olmaktan ziyade ciddi oranda zarar verdiğine işaret eden Yeneroğlu, “Türkiye bugün siyasal literatürde geçerli tanımıyla aşırı sağcı popülizm ile Avrupa’da eleştirdiği aşırı sağcı popülist hareketlerden farkı kalmamıştır. Orban Macaristan’da, AfD Almanya’da hangi söylemleri kullanıyorsa, Türkiye’de iktidar aynısı yapıyor ve baskıyla uyguluyor. Ak Parti’nin kuruluş felsefesinin tam zıttı noktasına gelen bu kimlikçi şovenizm ile yurt dışında yaşayan vatandaşlarına faydalı olmayı bırakın artık çok ciddi manada zarar vermektedir. Bu koalisyonun diyalektiği sebebiyle zaten yaygın olan Türk ve İslam düşmanlığı da artmakta”dedi.

Yeneroğlu, Türkiye’nin mevcut politikası ile yurtdışındaki insanlara zarar verdiğini belirterek, “Türkiye hukuk devletine ve temel insan haklarına saygı gösteren bir ülke konumuna dönmedikçe, diasporaya bırakın faydalı olmayı, onlara ciddi manada zarar vermektedir. İslam düşmanlığına sadece günübirlik sloganlarla karşı çıkmaktadır ve böylece aslında beklemektedir.”değerlendirmesinde bulundu.

ERDOĞAN’IN SÖZÜNÜN BİR İTİBARİ KALMAMIŞTIR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözünün itibarının kalmadığını söyleyen Yeneroğlu, “O sebeple Almanya’ya veya Avrupa’ya hitap etmekten ziyade aslında popülist söylemlerle kendi kamuoyuna ve Avrupa’daki Türklerin duygularına hitap etmeye çalışmaktadır. Sözünün itibarı kalmamıştır çünkü Avrupa ülkelerinden beklediği hukuk devleti ve çoğulcu toplum modeli konusunda kendisi tersini yapmaktadır. Ülkesinde temel insan haklarını ezen, toplumu kutuplaştıran ve kendisine tabi olmayanları düşmanlaştıran bir anlayışın sözünün gücü olmaz.”dedi.

Yeneroğlu, Yurtdışı Türkler Başkanlığı, Yunus Emre Enstitüsü ve Maarif Vakfı gibi kurumların bugün itibarıyla popülizmin araçlarına dönüştürüldüğünü kaydetti.

Yeneroğlu, iktidarın uyguladığı politikalarla Türk vatandaşlarını yaşadıkları ülkelerde dışlattırdığını, bu anlayış ile devam edildiği takdirde Diyanet ilgili ülkelerden dışlanacağı gibi vatandaşlarımızın huzuru da tehdit edildiğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir