Yeneroğlu: “Maske takmayanlara yönelik cezalar kanunsuz”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, özel okulların öğrencilerin okulda covid-19’a yakalanırsa sorumlu olmayacağına dair velilere taahhütname imzalatmasını hukuken geçersiz olduğunu söyledi. Yeneroğlu, maske takmayanlara yönelik para cezası uygulanması, karantinaya alınması ve kitap okuma cezası verilmesinin kanunsuz olduğunu belirtti.
Yeneroğlu, son dönemde maske takmayan vatandaşlara yönelik para cezası verilmesi ve karantinaya alınması yönündeki uygulamaların kanunsu olduğunu belirten Yeneroğlu, “Maalesef amiriniz de hukuku pek umursamıyor ama bu kanunsuz üçüncü dünya ülkesi uygulamaları hiç komik değil! Maske takılmaması halinde vatandaşın özgürlüğünü kısıtlayan karantina cezasına yetkiniz olmadığı gibi kitap okumayı bile bir ceza olarak görmek nasıl bir anlayış?”dedi.
ÖZEL OKULLARIN TAAHÜTNAME İMZALATMASI HUKUKEN GEÇERSİZ
Özel okulların, öğrencilerin okulda covid-19’a yakalansa dahi okulun sorumlu olmayacağına dair velilere imzalattığı taahhütnameler hukuken geçersiz olduğunu vurgulayan Yeneroğlu, sosyal medya hesabı üzerinden şu paylaşımlarda bulundu:
“İmzalanmış olsa dahi okulun sorumluluğu devam eder. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun m. 5’e göre bu taahhüt haksız şarttır.
Haksız şart; tüketiciyle müzakere edilmeden sözleşmeye dâhil edilen ve tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde dürüstlük kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme şartlarıdır.

Bu taahhütnameler ile özel okulların hijyen standartını sağlamasalar, covid-19 önlemlerini uygulamasalar dahi hastalanan öğrenciden sorumlu olmayacakları düzenleniyor. Bu tür bir hüküm dürüstlük kuralına aykırı olarak okulların yükümlülüklerini fazlasıyla gevşetiyor.
Ayrıca Türk Borçlar Kanunu m.115/3’e göre; bir hizmet ancak yetkili makamlar tarafından verilen izinle görülüyorsa borçlunun kusurundan sorumlu olmayacağına dair sözleşmeler kesin hükümsüzdür. Özel okullar MEB izniyle çalıştıkları için sorumsuzluk anlaşması kesin hükümsüzdür.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir