Yeneroğlu: İşkenceye izin veren yürütmenin olduğu yerde polis hukuku değil, devleti üstün görür

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu,  polisin kimlik sormasının makul bir sebebinin olması gerektiğini belirterek, “”İşkenceye izin veren yürütmenin olduğu bir ülkede polisin hukuku değil, devleti üstün görmesi ve kendisini devletle özdeşleştirmesi otoritarizmin doğalı”dedi. 
Yeneroğlu, Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez’in polis tarafından gözaltına alınmasıyla ilgili sosyal medya üzerinden değerlendirmede bulundu.
Yeneroğlu’nun değerlendirmesi şöyle: “İşkenceye izin veren yürütmenin olduğu bir ülkede polisin hukuku değil, devleti üstün görmesi ve kendisini devletle özdeşleştirmesi otoritarizmin doğalı. Kendilerini hukukun üstünde ve yargı denetimi dışında konumlarından siyasi amirlerinin bildik tutumları da bu değil mi zaten?
Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu (PVSK) 4/A gereğince kolluğun kimlik sorması makul bir sebebe dayanmalıdır. Makul sebep ise kişinin hakkında somut bir bilginin veya olağan dışı bir durumunun bulunmasıdır. Restoranda yemek yiyeni sebepsiz yere rahatsız etmek zorbalıktır. Kamu gücü her eyleminde hukuka uymalıdır”dedi.

Yeneroğlu, bir takipçisinin Almanya’da polisin bu yönde bir yetkisinin olup olmadığını sorması üzerine şu cevabı verdi: “Merakınızı gidereyim. Sebepsiz yere polis kimliğinizi soramaz. Polis ilk önce neden durdurup sorduğu ile ilgili kanunun şartını taşıyan sebebini izah eder hem de kendi kimliğini ibraz eder, akabinde kişiye bilgilerini sorabilir…”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir