Yeneroğlu: Hukuk devleti can çekişiyor

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, 15 Temmuz gecesi yaşanan travmanın büyük fırsat olduğunu ifade ederek, “Hep birlikte toplumsal mutabakat içinde demokrasimizi daha güçlü inşa edebilirdik. Maalesef hiç olmadığı kadar tahrip ile karşı karşıyayız. Bugün hukuk devleti adeta can çekişiyor. Büyük mağduriyetlere şahidiz”dedi.

Yeneroğlu, sosyal medya hesabı üzerinden 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Yeneroğlu’nun twitter paylaşımları şöyle:

KADERİMİZ BİRLEŞMİŞTİ:

“O gece mecliste bulunan vekillerimizle öncesinde veya sonrasında hiç şahit olmadığım birlik ve kararlılık içindeydik. Birçoğumuz ailelerimizle helalleşmiş, artık herşeyi göze almıştık. Ölümü görenin ölümü nasıl aşabildiğine o gece şahit oldum. Kardeşlik duyguları hepimize hakimdi.

Kaderimiz birleşmişti, sonraki saatlerin ne getireceğini bilemiyorduk. Hangi partiden olduğumuzun hiçbir anlamı yoktu. O gece gerçekten ülkemizin bekası söz konusuydu. O geceyi yaşayan birisi olarak bugün Türkiye’nin neler kaybettiğini gördükçe acım daha da büyüyor.

O YÜK BİRİLERİNE AĞIR GELDİ:

Sonraki günlerde Türkiye tarihinde ender rastlanan bir toplumsal mutabakat ile millet olarak ortak kadere sahip olduğumuzun duyguları üzerimizde taşıdığımız sorumluluktu. Maalesef o yük birilerine ağır geldi, taşınamadı. Bugün neler kaybettiğimizin farkında bile değiliz adeta.

BÜYÜK MAĞDURİYETLERE ŞAHİDİZ:

O gece yaşadığımız travma aslında aynı zamanda büyük bir fırsattı. Hep birlikte toplumsal mutabakat içinde demokrasimizi daha güçlü inşa edebilirdik. Maalesef hiç olmadığı kadar tahrip ile karşı karşıyayız. Bugün hukuk devleti adeta can çekişiyor. Büyük mağduriyetlere şahidiz.

DEMOKRASİMİZ  ÇOK YARALI:

Linç Atmosferi yaratıldı. Süreç örgütün vahşete yönelen sosyolojisini deşifre etmeyi engelledi hatta örgüt küçümsendi. İdari yapımızı gözden geçirmedik, kişilere sadakatı aşmadık, devletin ne demek olduğu ve herkese eşit mesafede olan kuralların üstünlüğünün önemi idrak edilemedi.

Bugün demokrasimiz çok yaralı. Darbelerin her türlüsünün gerçekten tarihe karışmasını istiyorsak, demokrasimize çok daha fazla sahip çıkıp insan onurunu esas alan bireyler topluluğu olmalı, sivil toplumu güçlendirmeliyiz. Demokrasi nöbetini kimseye terk etmemeliyiz!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir