Yeneroğlu: Danıştay, yürütmenin şubesi gibi hareket ediyor

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, belediye şirketlerinin yöneticilerinin Belediye Meclisi tarafından atanması yönündeki Danıştay kararını eleştirerek, “ Danıştay, yürütmenin şubesi gibi hareket etmektedir. Hukuka ve millet iradesine saygısızlığın demokrasilerde yeri yoktur”dedi. 
Ticaret Bakanlığı’nın belediye şirketlerinin yönetiminde belediye başkanı yerine belediye meclisinin yetkilendirilmesine dair genelgesinin yürütmesinin durdurulması talebi Danıştay’da 4 kabule karşılık 5 ret oyuyla reddedildi.
Karara DEVA Partili Mustafa Yeneroğlu, “Danıştay, yürütmenin şubesi gibi hareket ediyor” diyerek tepki gösterdi. Yeneroğlu, Danıştay’ın kararıyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Belediye şirketlerinin yöneticilerinin Belediye Meclisi tarafından atanması seçilmiş Belediye Başkanı’nın yetkilerini gasp etmektir. Danıştay, yürütmenin şubesi gibi hareket etmektedir. Hukuka ve millet iradesine saygısızlığın demokrasilerde yeri yoktur.
Mevzuat belediye meclislerine belediye şirketlerini kontrol etme ve denetim görevi vermiştir. Denetim görevi olan bir organa yönetim yetkisi vermek veya yönetim yetkisi olan bir organa denetim yetkisi vermek hukukun temel mantığına ve yönetim ilkelerine ve hukuka terstir.
Yönetim kendi ellerindeyken Büyükşehir belediyelerine bu yetkileri verenler şimdi hukuk eliyle iptal ederek, engel çıkarmaya, belediyeyi yönetemez hale getirmeye çalışıyor. İktidarın siyasi hesaplaşmalarını yargı üzerinden görmeye devam etmesi, hukuk devleti iddiasını bitirir.”

İLGİLİ HABER  ‘Kanal İstanbul’u Saray’ın da müteahhidi olan Rönesans İnşaat yapacak’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir