Yeneroğlu: Başlığını ‘FETÖ’ veya ‘PKK operasyonu’ koyunca işkencenin meşru kabul edildiği korku iklimindeyiz

DEVA Partili Mustafa Yeneroğlu, gözaltına alınan 26 kadına çıplak arama yapıldığı iddiasını yalan Uşak Valiliği açıklamasına tepki göstererek, “Başlığını FETÖ veya PKK operasyonu koyunca işkencenin meşru kabul edildiği, savcının hukuku işletemediği, gazetecilerin üzerine gidemediği bir korku iklimindeyiz” dedi.

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, Uşak’ta 31 Ağustos’ta gözaltına alınan, çıkarıldıkları mahkemece 22’si serbest bırakılan kadınların çıplak aramaya maruz kaldığı iddialarının etkin bir şekilde soruşturulması gerektiğini söyledi.
“ETKİN SORUŞTURMA YAPILMALI”
Uşak Valiliği’nin çıplak aramayı ve gözaltında avukatlarla görüşmenin engellenmesini yalanladığı açıklamasını paylaşan Yeneroğlu, “Uşak’ta gözaltındaki genç kadınlara ‘çıplak arama’ yapıldığı iddiası ciddi ve bir o kadar dehşet vericidir. Çıplak arama, işkence ve kötü muamele yasağına girer. Savcılık, insanlık dışı bu iddiaları derhal ve etkin bir şekilde soruşturmalıdır” ifadelerini kullandı.

“BAŞLIĞINI FETÖ VE PKK KOYUNCA…”

Gazetecilerin, avukatların ve mağdurların sindirildiğini kaydeden Yeneroğlu, “Başlığını FETÖ veya PKK operasyonu koyunca işkencenin meşru kabul edildiği, savcının hukuku işletemediği, gazetecilerin üzerine gidemediği bir korku iklimindeyiz. Hem avukatlar hem de mağdurlar sindirilmiş vaziyette. Özelde meseleyi detayda anlatan şikayetçi olmaktan bile korkuyor” dedi.

“ANNELERİNİN VE KIZ KARDEŞLERİNİN YÜZÜNE BAKIP UTANMALI”
DEVA Partili Yeneroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu zihniyet ülkeyi herkesin er geç potansiyel suç mağduru olabileceği bir yere götürüyor. ‘Terör örgütü mensuplarına operasyon’ başlığı ile en iğrenç suçları gölgeleyenler, insanlık onurunu hiçe sayan bu vahşet karşısında annelerinin ve kız kardeşlerinin yüzüne bakıp utanmalı.”

İLGİLİ HABER  Babacan: Çete tipi faaliyetlerden temizlenme kararlılığımız güncelliğini koruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir