Yavaş’tan ‘yolsuzluk’ imasında bulunan AKP’lilere: Varsa bildiğiniz savcılığa gidin

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kendisine yönelik AKP ve MHP gruplarından gelen ‘yolsuzluk’ imalı eleştirilere yanıt verdi. Yavaş, “Namuslu insan dedikodu yapmaz, varsa bildiği savcılığa gider” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Ocak ayı toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş başkanlığında toplandı. Belediye meclis üyelerinin gündeme getirdiği soru önergelerine ve eleştirilere tek tek yanıt veren Yavaş, yolsuzlukla mücadele vurgusu yaparak, “Benim dönemimdeki herhangi bir personelim yolsuzluktan yargılanırsa namus şeref sözü, sizlerle beraber ben de o davaya müdahil olacağım. Yetimin hakkını hep birlikte savunacağız” dedi.

‘ESKİDEN TİCARİ SIR DEYİP CEVAP VERİLMİYORDU, BİZ VERECEĞİZ’

ABB TV, Sosyal medya hesapları ve Youtube kanalı üzerinden canlı olarak yayınlanan Belediye Meclis Toplantısında, Başkent gündemine ilişkin önemli başlıklar görüşüldü. Muhalefet partilerinin, siyasi partilerde görev almış bazı kişilerin Büyükşehir Belediyesinde çeşitli görevlere atandığı yönündeki iddialarına yanıt veren başkan Yavaş şöyle konuştu:

“Daha önce sorulan sorulara ‘Ticari sırdır bilgi veremeyiz’ deniyordu, biz vereceğiz. Fakat talihsiz bir soru, keşke bu soruyu siz sormasaydınız. Çünkü daha önceki yönetimlerde belediye meclis üyeleri yer alıyordu. O belediye meclis üyeleri yolsuzluk yaptığı için mahkum olup belediye meclisinden istifa etmek zorunda kalmıştı. Keşke bunu sorarken sağlam olsaydınız”

‘PERONELİM YOLSUZLUKTAN YARGILANIRSA DAVAYA MÜDAHİL OLACAĞIM’

Başkan Yavaş, Büyükşehir Belediyesi ile İlgili “duyulmuştur”, “konuşulmaktadır” gibi ifadelerle Meclise sunulan soru önergeleri ile ilgili olarak da şu ifadeleri kullandı:

“Namuslu ve haysiyetli insanların Belediye’de herhangi bir yolsuzluk gördüğünde yapması gereken iki tane şey var. Cumhuriyet Savcılığı’na gitmek ve İçişleri Bakanlığı’ndan müfettiş istemek. Dedikoduyla kamu görevleri karalanamaz. Ama açık açık bir taahhüdüm var.

Benim dönemimdeki herhangi bir personelim yolsuzluktan yargılanırsa namus şeref sözü sizlerle beraber ben de o davaya müdahil olacağım. Ama şunu da bekliyorum, 100’e yakın dosya var, daha da geliyor. Açıkça Ankara halkının uğratıldığı zararlar var. Bunlarda da sizlerden katkı bekliyorum. Gideceğiz yetimin hakkını hep beraber savunacağız. Bunu da beklemek sizlerden hakkım.”

İLGİLİ HABER  Bahçeli’ye göre saldırıyı Özdağ organize etmiş: MHP’nin şiddetle işi yok

‘EN UFAK DUYUM ALIRSANIZ SAVCILIĞA BAŞVURUN’

İddiası olan herkesi adli makamlara başvurmaya davet eden başkan Yavaş, “En ufak duyum alırsanız savcılığa başvurun dedikodu yapmayın. Tekrar söylüyorum savcılığa ya da mülkiye müfettişine. Bakın biz ne yaptık. Mamak Belediyesi’nde ihaleye fesat karıştırıldığını duyduk, gittik savcılığa verdik.

Siz niye vermiyorsunuz bizi savcılığa? İki Mamak Belediyesinin yine kamu zararı yarattığı konusunda bir şikayet oldu onu da verdik savcılığa. Gördüğünüz gibi biz buralarda dedikodu yapmıyoruz, götürüyoruz savcılığa veriyoruz. Varsa bir yolsuzluk götürün savcılığa verin. Sizinle beraber takip edeceğim. Söz veriyorum, daha ne diyeyim” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir