Yavaş: Belediye şirketleri değerinin altında özelleştirildi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, geçmiş dönemde yapılan özelleştirmeler nedeniyle Büyükşehir Belediyesi’nin zarara uğradığını ifade etti. Yavaş, Başkentgaz’ın değerinin üçte biri fiyata özelleştirildiğini ifade etti.

Büyükşehir Belediye Meclisi Temmuz ayı toplantısında Büyükşehir Belediyesi, ASKİ ve EGO Genel Müdürlüklerinin 2019 mali yılı kesin hesabı ve faaliyet raporları görüşüldü.

Yavaş, burada yaptığı konuşmada, belediye şirketlerinin nasıl zarar ettiğini anlattı. Yavaş, şunları söyledi: “Belbeton özelleştirilmeden önce 2007-2010 yılları arasında şirkete yenileme ve kapasite artırımı için 17 milyon 500 bin dolar yatırım yapılıyor. Yapılan yatırımlar sonucunda Belbeton 6 farklı üretim tesisiyle alanında Türkiye’de benzeri olmayan bir şirkete dönüşüyor. 2011’de Meclis kararı alınarak şirketin Belediye’ye önceki dönemlerde elde ettiği karlardan ödemesi gereken 5 milyon kar payı şirketin sermayesine ekleniyor. Aynı kararla sermayenin 2 milyon TL nakit karşılığında artırılması suretiyle firmaya taze para girişi sağlanıyor. Bunu da Belediye ve ortakları Belbeton’a ödüyor. 2012 yılında 12 milyon 500 bin dolara özelleştiriliyor. Yani 17 milyon 500 bin yatırım yapılmasına rağmen, değer tespitini Ankara Büyükşehir şirketleriyle iş ilişkisinde bulunan bir şirket yapıyor. Tarafsız bilirkişi raporuna göre asgari bedeli yaklaşık 29 milyon dolar, normal bedeli ise 47 milyon dolar olan şirketin 12 milyon 500 dolara özelleştirilmesiyle asgari 16 milyon 241 bin dolar, normalde de 35 milyon dolar kamu zararı oluşuyor. Bunlar Cumhuriyet Savcılığına intikal ettirildi. Bilirkişiler incelemelerini yaptı.”

BAŞKENT GAZ DEĞERİNİN ALTINDA ÖZELLEŞTİRİLDİ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Başkentgaz’ın özelleştirme sürecine ilişkin de çarpıcı açıklamalarda bulundu: “Başkentgaz’da Meclis tutanağı var. Bu şirket de değerinin çok altında bedelle özelleştiriliyor. 2008’de yüzde 80 hissesine 1 milyar 600 milyon veriliyor. Yükümlülüklerini yerine getiremediği için ihale iptal ediliyor. 2013’te bu sefer şirketin yüzde 100’ü 1 milyar 162 milyon dolara satılıyor. Dönemin Başbakanı Sayın Cumhurbaşkanımız şirketin yüzde 80’i için ilk seferde teklif edilen 1,6 milyarın çok az olduğunu, eğer daha altında özelleştirilirse bunun hesabı sorulmalıdır diyor. 27 Kasım 2006 Belediye Meclisinde Belediye Başkanının da ‘3 milyar dolara satmak istiyorum’ ifadeleri var. Ne olduysa sonra da bu paranın 3’te 1 fiyatına bir özelleştirme görüyoruz.”

UÇAK VE HELİKOPTERİN ZARARI 42 MİLYON

ASKİ’nin 2019 yılını 278 milyon TL zararla kapattığını söyleyen Başkan Yavaş, bunun nedeninin mal ve hizmet alımlarının yüzde 50 oranında artmasından kaynaklandığına dikkat çekti. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 2015 yılında ASKİ’nin yaptığı harcamalara ilişkin şu çarpıcı örneği de meclis üyeleriyle paylaştı:

“15 milyon TL’ye karaçam alınmış. Firma tanesini 1,5 TL’ye alıyor, ASKİ’ye 14,90 TL’ye satıyor. 10 katı fiyatla karaçam fidanı alacaksınız ama Ankaralıları su kesintilerine, sellere mahkum edeceksiniz. Üstelik Orman Genel Müdürlüğünün raporunda bu fidanların dikilmediği zaten dikilecek bu kadar alanın olmadığı belirtilmiş. Aynı firma çalışmayan otopark sistemini yine 2015’te 2 katına ASKİ’ye satmış. Teknik olarak çalışması mümkün olmayan bir otopark. Gölbaşı’na 1,8 milyon TL’ye Uçuş Okulu yapılmış. Uçak ve helikopterlerin belediyeye zararı 42,5 milyon TL. Onlar da savcılıkta. Bir de lüks araçlar var. 4 adet lüks aracın toplamı 1,9 milyon TL. Sadece 1 tanesinin 2014 yılında zırhlanma bedeli 180 bin, motor arızası 127 bin TL.”

ÖLÜ YATIRIMLAR

Önceki dönemde Başkent’in çeşitli noktalarına büyük paralar harcanarak yapılan “ölü yatırımları” tek tek anlatan Başkan Yavaş, eski Başkanın “Yönetime girseydik burayı Ankaragücü’ne verecektim” sözlerini hatırlatarak, içinde 14 futbol sahası, 35 tane villa, spor kompleksleri ve bir otelin bulunduğu Saray Spor Tesisleri’nin daha sonra başka bir kuruma devredildiğini söyledi.

Osmanlıspor’a tahsis edilen Yenikent Stadı hakkında da bilgi veren Başkan Yavaş, “Tadilatı için güncel değeri 37 milyon TL, 2019 yılında doğalgaz ödemesi 54 bin TL, elektrik ödemesi 1 milyon 800 bin TL yani nedense Osmanlıspor’a tahsis edilmesine rağmen parasını belediye ödüyor. Buranın benden önce davası açılmış, tahliyesi kazanılmış ama maalesef tahliye ettiremiyoruz. Bu kararı uygulattıramıyoruz” dedi.

Başkent’te asfalt yatırımlarına da değinen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, merkez ilçelerde 40 milyon ton asfalt ihtiyaç olduğunu belirterek, “Göreve geldiğimizde 25 ilçemizde toplamda 6 milyon ton asfaltlanması gereken ama asfaltlanmayan köy yolu vardı. Bunun maliyeti 1,5 milyar TL. 5 yılda yapılmayanı benden 1 yılda yapmamı bekleyen meclis üyeleri var. Son 10 yılda asfaltın ortalama bedeli 57,3 dolar. Bizim yaptığımız ihalede aldığımız asfaltın tonu 25 dolar. Üstelik aynı firma”  diye konuştu.

“ENKAZ EDEBİYATI YAPMIYORUM”

Meclis üyeleri ve grup başkan vekillerinin yaptığı konuşmalara yanıt veren Başkan Yavaş, eleştirilere de yanıt verdi:

“Bir yere gelince, Osmanlıspor olayına gelince oraya yapılan masrafı görünce ve oradaki Ankaragücü yönetimini bize verseydiniz, ben bunu Ankaragücü’ne verirdim sözünü görünce bunun başka hiçbir izahı yok arkadaşlar.  Demek ki 600 milyonluk o tesis Ankaragücü’ne ve Ankaralıya yapılmamış. Yine Osmanlıspor aynı şekilde tahsis ediyorsunuz ve bunun doğalgaz parasını belediye ödüyor. Asla etik bir şey değil. Benim ailemden hiç birisi ne belediyeye gelir ne de hiçbir yakınım belediyeyle hiçbir işi olmaz. Mümkün olduğu kadar uzak tutuyorum çünkü şaibesinin bile ne kadar kötü olduğunun farkındayım. Onun için hep eskiyle kıyasladık.”

Başkan Yavaş Mamak Belediye Başkanı ve AK Parti Grup Başkan Vekili Murat Köse’ye de, “Sayın Köse bu sözüm size pandemide hepimiz bir takım tedbirler alırken, ilk defa memurun sosyal denge parasını keserek başladınız işe. Daha biz kimseden bir lira para kesmedik. ” dedi. Köse’nin Mamak Belediyesi olarak ANKAPARK’a talip olduğunu açıklaması üzerine Başkan Yavaş, “ANKAPARK’ı istemeyin bizden, istiyorsanız şirketten alın. Bunu söyledim zaten, işletmeye niyetiniz varsa şirketten alın. Onlarda zaten, bizde değil ama sizin almanızı tavsiye etmem. Siz Ali Kuşçu Bilim Merkezi’ne bile sahip çıkmadınız. ANKAPARK’a asla sahip çıkmazsınız” yanıtını verdi.

15 SAAT CANLI YAYIN REKORU

15 saat süren ve sosyal medya hesapları üzerinden canlı olarak yayınlanan Büyükşehir Belediyesi Temmuz ayı Meclis Toplantısında, Başkan Yavaş ve Meclis üyeleri 15 Temmuz şehitlerini rahmetle, gazileri de minnetle andı.

Yapılan konuşmaların ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi, ASKİ ve EGO Genel Müdürlüklerinin 2019 mali yılı kesin hesapları oy çokluğu ile kabul edilirken, faaliyet raporları da Meclis’ten geçti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir