Yavaş: Ankara’nın şebeke suyunun temizliği konusunda endişelenecek bir durum yok

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara’nın şebeke suyunun temizliği konusunda endişelenecek bir durum olmadığını açıkladı.

Yavaş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Mera Çayı’na atık döküldüğüne dair gelen ihbardan sonra ekiplerimiz çalışmalarına başlamıştır. Şu anda Ankara’nın şebeke suyunun temizliği konusunda endişelenecek bir durum yoktur”dedi.

Kurtboğaz Barajı’nı besleyen Mera Çayı’na atık dökülmesiyle ilgili Ankara Büyüşkeşir Belediyesi’nden şu açıklama yapıldı:

Kızılcahamam ilçe sınırında bulunan ve Kurtboğazı’nı besleyen Mera Çayı’na atık döküldüğüne dair ihbarlar bölge halkı tarafından Jandarma ekiplerine bildirilmiştir. ASKİ ekiplerimiz de ihbar ulaşır ulaşmaz ivedilikle bölgeye sevk edilmiş ve çalışmalarına başlamıştır.

MADENİ YAĞ VE ATIK YAĞ DÖKÜLDÜ

İlk bilgilere göre madeni yağ ve atık yağ geri kazanım tesislerinden çıkan tehlikeli atıkların Mera Çayı’na döküldüğü belirlenmiştir. ASKİ ekiplerimiz, Mera Çayı’nda bulunan ve DSİ’nin suyun debisini ölçmek için dere üzerine inşa ettiği sediment tutucu yükseltide atıkların önemli bir kısmının biriktiğini tespit etmiştir. Bu atıkların temizlenmesi ve çekilmesi için bölgeye çok sayıda vidanjör sevki yapılmıştır.

ATIKLARI BERTARAF EDİLMEYE BAŞLANDI

Atıkların Kurtboğazı’na karışması konusundaki durum tespiti için gerek ASKİ ekiplerimiz gerekse İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri tarafından numune ve analiz çalışmaları yapılmaktadır. Diğer yandan, mevzuat kapsamında yetki almış bir kuruluş bölgeye davet edilmiştir. Bu kuruluş, vidanjörlerin çekim yaptığı alan dışındaki atıkları da teknik-bilimsel yöntemlerle bertaraf etme çalışmalarına başlamıştır.

İvedik içme suyu arıtma tesisimizde toplam organik karbonu gören ve online olarak ölçüm yapan sistem mevcuttur. Su ile gelen maddenin niteliği ne olursa olsun anlık arıtma yapılabilmektedir. Dolayısıyla şu anda Ankara’nın şebeke suyunun temizliği konusunda endişe edilecek bir durum söz konusu değildir.

ASKİ ekiplerimiz, atıkların Kurtboğazı’na ulaşmaması için yoğun bir mesai ile çalışmalarına devam etmektedir. Süreç hakkındaki tüm gelişmeler şeffaf bir şekilde vatandaşlarımızla paylaşılacaktır.”

İLGİLİ HABER  Babacan: Çete tipi faaliyetlerden temizlenme kararlılığımız güncelliğini koruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir