Yavaş: “1 yılda güven inşa ettik”

Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş,   “Göreve geldik ve ilk olarak bu şehri yönetenlere karşı halkta güven duygusunu inşa ettik” dedi.

Büyükşehir Belediye Meclisi Temmuz ayı toplantısında Büyükşehir Belediyesi, ASKİ ve EGO Genel Müdürlüklerinin 2019 mali yılı kesin hesabı ve faaliyet raporları görüşüldü.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş başkanlık yaptığı toplantıda son bir yılın değerlendirmesini yaparak, önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Yavaş, “Göreve geldik ve ilk olarak bu şehri yönetenlere karşı halkta güven duygusunu inşa ettik” dedi.

“İnsanlar, zorda kaldıklarında imdada yetişecek bir belediyenin varlığından haberdar oldular” diyen Yavaş, “En karamsar zamanlarda bile ellerinden tutacak, derdini paylaşacak bir büyük çatı olduğunu fark ettiler. Gerginliklerden yorulmuş bu kentin, adalete, dayanışmaya, kardeşliğe ve şeffaflığa ihtiyacı vardı”dedi.

ANKAPARK ÖRNEĞİ: BORU İHALEMİZ DAHA ÇOK İZLENDİ

Konuşmasını “Şu örnek bile çarpıcı. Bizim boru ihalemizi izleyenlerin sayısının bile, halkın 750 milyon dolarının heba edildiği ANKAPARK’ı bugüne kadar gezenlerin sayısından daha fazla olması çok şey anlatmıyor mu?” sözleriyle sürdüren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, tespitlerine şöyle devam etti:

“2019 yılı gelir tahmini 8,8 milyar TL. Gerçekleşen 5,7 milyar TL. 3,1 milyar TL’lik ciddi bir sapma var. 1 yılda ödediğimiz borçların toplamı 1 milyar 125 milyon TL. Göreve geldiğimizde bankalara faizleriyle birlikte 1,6 milyar TL kredi borcu vardı. Bu rakamı 8 Nisan 2020’de 1,1 milyar TL’ye kadar düşürdük. 31 Mart seçiminden önce 2 yıl ödemesiz alınmış ve hiçbir anapara ödemesi yapılmamış banka kredileri bunlar. İkide birde niye kredi istiyorsunuz demeyin. Hep söylediğim bir şey vardı; Ankara Belediyesinde para da var kaynak da ama siz halkın parasını har vurur harman savunursanız, üçe yapılacak bir hizmeti on üç liraya mal eder, aradaki farkı hiç ederseniz, buna değil Ankara Belediyesi, Karun Hazinesi dayanmaz.”

 ANKAPARK’A 750 MİLYON HARCANDI

-ANKAPARK’a geçmiş dönemde 750 milyon dolar harcandığının altını çizen Başkan Yavaş gelinen noktada hukuki süreci başlattıklarını belirterek, şu açıklamalarda bulundu:

“Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olduk. Hayvanat bahçesi nerede arkadaşlar? Şimdi hayvanat bahçesinden de olduk. ANKAPARK’tan da olduk. Talip olmak isteyen arkadaşlar varsa; henüz biz teslim almadık. Yapılan ihale süresince ihtar çektikten sonra beklememiz gerekiyor. Zaten bizde değil. ANKAPARK’ı da biz kapatmadık. Bazı hemşehrilerimiz soruyor eski başkan yaptı diye mi kapatıyorsunuz diye. Şu anda kapalı olduğu için sürekli paslanma, çürüme olayları oluyor. O mal Ankaralının, ne olursa olsun. Oradaki malzemelerin hepsi Ankara Büyükşehir Belediyesine ait. Dolayısıyla biz Belediye olarak bunlar ileride çalıştırılamazsa daha telafisi imkansız zararlar olmasın diye orada tespit yaptırmak durumunda kaldık. Çünkü ihtar süresi bitinceye kadar belki o makinelerin birçoğu kullanılamaz hale gelecekti. Biz birinci yılın kirasını da tahsil edemedik. Süre bitiminde de Belediye Meclisine getirmek suretiyle nasıl değerlendireceğimizi tartışacağız. Asla ve asla orası çürüsün, batsın, yok olsun gibi bir derdimiz yok. Yanlışta olsa doğru da olsa orası hepimizin malı arkadaşlar.”

Başkan Yavaş, ANKAPARK’a harcanan 750 milyon dolar ile Başkent’te neler yapılabileceğini de örnekler vererek sıraladı:

-600 milyon dolara ASKİ’nin yıllardır ihmal edilen acil yatırımlarının hepsi bitirilirdi

-Ankara’nın ihtiyacı olan 29 bin km. yol yapılırdı

-Mamak Kentsel Dönüşüm Projesindeki konutlardan 17 bin 125 tane yapılırdı

-Ankara’da 18 km’lik bir metro hattı daha tamamlanırdı

-4 bin 19 tane otobüs alınırdı

-193 tane 40 derslik ilköğretim okulu, 234 yurt yapılırdı

-Bir yıl boyunca her ay yardım alan 163 bin aileye asgari ücret tutarında maddi destekte bulunabilirdik.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir