Yargıtay kararı: Polis ‘maske takmadın’ diye ceza kesemez

Yargıtay 19. Ceza Dairesi, polisin maske takmayanlar hakkında idari para cezası kesemeyeceği ancak tutanakla valiliğe bildirebileceğine karar verdi.

Yargıtay 19. Ceza Dairesi, polisin maske takmayanlar hakkında idari para cezası kesemeyeceği ancak tutanakla valiliğe bildirebileceğine karar verdi. Kararda, valiliğin gerekli uyarı levhaları ve afişlerin asılmamış olması halinde cezanın ortadan kalkması gerektiği belirtildi.

Bolu’da maske takmadığı için Elif Nihan İşler’i durduran bekçiler Kabahatler Kanunu’na aykırılıktan 392 TL idari para cezası kesti. kendisine uyarıda bulunulmadığını söyleyen İşler, cezaya itiraz etti. Bolu Sulh Ceza Hakimliği de İşler’in itirazını haklı bulup cezayı kaldırdı. Adalet Bakanlığı ise iptal edilen kararın kanun yararına bozulması için Yargıtay’a başvurdu.

YARGITAY VALİLİKLERİ DE UYARDI

Yargıtay 19. Ceza Dairesi de polisin maske takmayanlar hakkında idari para cezası kesemeyeceği ancak tutanakla valiliğe bildirebileceğine karar verdi.

Kararda, valiliğin gerekli uyarı levhaları ve afişlerin asılmamış olması halinde cezanın ortadan kalkması gerektiği belirtildi.

Yargıtay’ın belirlediği yöntem ışığında maske cezası Bolu Sulh Ceza Hakimliği tarafından yeniden değerlendirilecek.

İLGİLİ HABER  Babacan: Çete tipi faaliyetlerden temizlenme kararlılığımız güncelliğini koruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir