“Yargıda Yassıada modeli müdahaleyi benimsediler”

AK Parti eski Milletvekili İbrahim M.Turhan, Menderes ve Özal’ın mirasını sahip çıktığını iddia edenlerin yargıda Yassıada modeli müdahaleyi benimsediklerini belirterek, “Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu!”dedi.

Gelecek Partisi’nin kurucuları arasında yer alan Turhan, twitter üzerinden siyaset ve ekonomiyle ilgili değerlendirmeler yaptı. Turhan, Menderes ve Özal’ın mirasına sahip çıkmanın sadece afişlerde birlikte arz-ı endam etmekle, duygusal nutuklar atmakla, demokrasi adına utanç verici müessif hatıraların yaşandığı mekanları yandaşlar için rant alanı haline getirmekle olamayacağını ifade etti. Turhan, onların başlattığı ekonomide dışa açıklığı ihanetle bir tutan hamaset dili kullanıldığını belirterek, “Serbest piyasanın tabutuna her gün yeni bir karar ile çivi çakıyorsanız, girişim özgürlüğüne darbe üstüne darbe vuruyorsanız”ifadesini kullandı.

 

Turhan, Rahmetli Menderes’e ve Özal’a siyaset dışı güçler tarafından demokrasi dışı yöntemlerle yapılan tacizler ile bugün Cumhur ittifakına yönelik eleştirileri aynılaştırarak politika yapanların tarih okumadığını belirterek, şu ifadeleri kullandı: “Menderes-Özal çizgisi çıkışı itibarıyla özgürlükçüdür.

Bu siyasal çizginin çıkışı, statükoya meydan okuyarak bireysel özgürlükleri genişletme talebi olmuştu. 27 Mayıs’ın ve 28 Şubat’ın aktörlerinin, savunucularının içinde yer aldığı Cumhur ittifakını Menderes-Özal çizgisinin varisi gibi yansıtma çabalarına hayret etmemek mümkün değil. Menderes’in, Özal’ın mirasına sahip çıkmak sadece afişlerde birlikte arz-ı endam etmekle, duygusal nutuklar atmakla, demokrasi adına utanç verici müessif hatıraların yaşandığı mekanları yandaşlar için rant alanı haline getirmekle olmaz! Zarfla uğraşmak değil içeriğe bakmak gerek.”

İLGİLİ HABER  Babacan: Çete tipi faaliyetlerden temizlenme kararlılığımız güncelliğini koruyor

SERBEST PİYASANIN TABUTUNA ÇİVİ ÇAKIYORSUNUZ

Menderes ve Özal’ın başlattığı ekonomide dışa açıklığı ihanetle bir tutan hamaset dilinin kullanıldığına dikkat çeken Turhan, “Serbest piyasanın tabutuna her gün yeni bir karar ile çivi çakıyorsanız, girişim özgürlüğüne darbe üstüne darbe vuruyorsanız, onların başlattığı ekonomide dışa açıklığı ihanetle bir tutan hamaset dili kullanıyorsanız, yargıya Yassıada modeli müdahaleyi benimsiyorsanız sorarlar; ‘Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu!”dedi.

Ekonomik verilerle ilgili yetkililerin açıklamalarını da eleştiren Turhan, şöyle devam etti: “Bu ülkede ekonomi ile ilgilenip aynı zamanda akıl sağlığınızı ve değerlendirmelerinizde üslubunuzu belli bir seviyede tutmak giderek zorlaşıyor. Daha doğrusu yöneticiler bunun için ellerinden geleni yapıyorlar. Büyüme “ikinci çeyrekte daha temkinli ilerleyecek”miş!..

“Temkin” kavramını mı yanlış anlıyorlar, “ilerleme” derken yön duyguları mı değişik?.. İnsan ne diyeceğini bilemiyor doğrusu… Gerçeklik ile bağlarının bu kadar kopmuş olması ürkütücü. İstatistik veriye bile gerek yok, sokakta biraz dolaşsalar, iş insanlarıyla konuşsalar yeter.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir