WhatsApp’a Türkiye’den veri aktarımı incelemesi

Türkiye, WhatsApp’a ikinci incelemeyi başlattı. Rekabet Kurulu’nun başlattığı soruşturmanın ardından Kişisel Verileri Koruma Kurumu da WhatsApp uygulaması hakkında yurt dışına veri aktarımı ve temel ilkeler yönünden resen inceleme başlattı.

WhatsApp’ın sözleşme gereği kişisel verileri paylaşmasına ilişkin tartışmalar sürüyor. Rekabet Kurulu’nun başlattığı soruşturmanın ardından Kişisel Verileri Koruma Kurumu da WhatsApp uygulaması hakkında yurt dışına veri aktarımı ve temel ilkeler yönünden resen inceleme başlattı.

KİŞİSEL VERİLER YURT DIŞINA AKTARILACAK

Kurum’dan yapılan açıklamada, “Ülkemizde son günlerde basına da yansıyan çeşitli haberlerden; Whatsapp Inc tarafından WhatsApp uygulamasını kullanmak isteyen kullanıcıların kişisel verilerinin işlenmesine ve yurtdışında bulunan tedarikçi, iş ortakları, hizmet sağlayıcıları ve diğer üçüncü taraflara aktarılmasına rıza verilmesini içerecek şekilde kullanım şartlarının güncellendiği, bu kapsamda rıza vermeyen kullanıcıların bu uygulamayı kullanamayacağı ve hesaplarının silineceğine dair kullanıcılara bilgilendirme iletildiği anlaşılmaktadır” denildi.

WHATSAPP VERİ İŞLEME ŞARTLARI İNCELENECEK

Kişisel Verilerin Korunması Kanununun 15 inci maddesi uyarınca inceleme yapılacağının belirtildiği açıklamada, “Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 12.01.2021 tarihli toplantısında konu, kişisel verilerin korunması mevzuatı genel hükümleri ile Kanunun açık rıza, veri işleme şartları, yurtdışına veri aktarımı ve temel ilkeler yönünden değerlendirilecek olup, gelişmeler hususunda kamuoyu ayrıca bilgilendirilecektir.” ifadesine yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir