Venezuela’da muhalefet partileri seçimleri boykot kararı aldı

Venezüella’daki ana muhalefet partileri, Aralık ayında yapılması planlanan parlamento seçimlerini boykot etmek istiyor. Aralarında partilerin de olduğu 27 kurum ve kuruluşun yaptığı ortak açıklamada, Devlet Başkanı Nicolás Maduro’nun adil bir seçim kampanyasına izin vermediği belirtildi.

Açıklamada, ”Maduro rejimi tarafından düzenlenen seçim sahtekarlığına katılmamaya karar verdik”, “Halkın iradesine saygıyı garanti edecek şeffaf bir seçim süreci yok” denildi.

Seçim 6 Aralık’ta yapılacak. Maduro, şu anda muhalefetin  hakim olduğu parlamentoda çoğunluğu sağlamayı umuyor. Başbakan Juan Guaidó, Maduro ile bir buçuk yıldan fazla bir süredir güç mücadelesi veriyor. Kendini “geçici devlet başkanı” ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Guaido, resmi olarak ABD ve Almanya da dahil olmak üzere yaklaşık 60 ülke tarafından tanınıyor.

Özellikle ABD’den gelen büyük uluslararası baskıya ve ülkedeki yıkıcı ekonomik duruma rağmen Maduro iktidarda. Devlet başkanının arkasında Venezuela ordusu ile Rusya ve Çin’in desteği var. den de destek var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir