Vatandaşı yılan soktu, beşinci ilde ancak panzehir bulunabildi

Bingöl’ün Kiğı ilçesinde üzerinde oturduğu taşın altındaki yılan tarafından sokulan Mustafa Bektaş için tam 26 saat sonra, beşinci ilde ancak panzehir bulunabildi. Bingöl, Elazığ, Malatya ve ambulansla sevk edildiği Erzurum’da bulunamayan panzehir Diyarbakır’da ancak bulundu. Baba Hüseyin Bektaş, “Allah’a emanetiz” dedi.

Bingöl’ün Kiğı ilçesine bağlı Ağaçöven Köyünde hayvanlarını otlatan Mustafa Bektaş, oturduğu taşın altındaki yılan tarafından ayağından sokuldu. İlçeye 10 kilometre uzaklıkta bulunan köyden hemen Kiğı Entegre Hastanesi’ne kaldırıldı. İlk müdahalenin ardından Bingöl’e sevk edilen hasta için panzehir olmadığı için çevre illerden panzehir araştırılması yapıldı. Elazığ ve Malatya’da panzehir olmadığı haberi üzerine Erzurum ile irtibat kuruldu. Hasta Erzurum’a sevk edildi ama orada da olmayınca Sağlık Bakanlığı arandı, 26 saat sonra panzehir Diyarbakır’da bulundu, Erzurum’a gönderildi, tedaviye başlandı. O süreye kadar Bektaş’ın bacağı morarak şişti. Dört ilde yılan sokmasına karşı panzehir olmaması tepki çekti.

“BU NASIL SAĞLIK SİSTEMİ”

Bingöl’de yayın yapan yerel bingolhaberci.com sitesinin haberine göre; yılanın ısırdığı Mustafa Bektaş’ın amcası İsmailyılan Bektaş, “Bu nasıl bir sağlık sistemidir? Eskiden sağlık ocaklarında bile vardı biliyorum. Bahar aylarında ta kış sezonuna kadar her yerde yılan, akrep olan bir bölgedeyiz. Hastaneler neden panzehir bulundurmuyor? Ayak kızardı, şişti, morarma başladı kalın bacağına kadar” diyerek tepkisini dile getirdi.

“İL HASTANELERİNDE NEDEN PANZEHİR YOK?”

Hasta babası aynı zamanda köyün muhtarı Hüseyin Bektaş da durumdan endişe duyduklarını belirterek tepki gösterdi. Baba Bektaş, “Kiğı İlçe Entegre Hastanesinde yok, Bingöl’e geldik, Bingöl Devlet Hastanesinde yok, dediler, buz bağlayıp serum taktılar, yaklaşık beş saat Bingöl’de kaldık. Hastane doktorları, ‘Biz araştırıyoruz, sorduk Elazığ’da yok, Malatya’da yok, Erzurum da var, sizi Erzurum’a gönderiyoruz’ dediler. Tamam dedik, ambulans ile Erzurum Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesine gönderdiler, geldik Erzurum’da da yok. Biz de ulaşabildiğimiz herkese durumu ilettik, Diyarbakır’da varmış. Diyarbakır’dan gelecek panzehir bekliyoruz” dedi.

“ALLAH’A EMANET YAŞIYORUZ”

Bektaş, “Yılan ayağını değil de sırtını, karnını veya başını soksaydı; Allah korusun, şimdi ölmüş olabilirdi. Bu kadar saat panzehir bulunmuyorsa; bu vahim bir durumdur. Resmen Allah’a emanet yaşıyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir