Uluslararası Ceza Mahkemesi, Ömer el-Beşir’in teslim edilmesini istedi

Uluslararası Ceza Mahkemesi, Sudah hükümetinden eski Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir’in kendilerine teslim edilmesini istedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ni video konferansla bilgilendiren Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Fatou Bensouda, Darfur’da savaş suçları ve insanlığa karşı suç işlediği gerekçesiyle hakkında yakalama kararı olan Cancavid milislerinin komutanı Ali Kuşayb’ın (Ali Muhammad Ali Abd–Al-Rahman) mahkemeye teslim edilmesinin uzun süredir adalet bekleyenler için çok önemli bir gelişme olduğunu söyledi.

Hakkında tutuklama kararı olan tüm şüphelilerin adaletle yüzleşmek zorunda olduğunu vurgulayan Bensouda, Sudan hükümetine, eski Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir’i UCM’ye teslim etmesi çağrısını yineledi.

Sudan’ın UCM kurucu statüsü olan Roma Statüsü’ne taraf olmamasına rağmen Darfur hakkında 2005’te BM Güvenlik Konseyi’nde alınan karar sayesinde, UCM’de soruşturma başlatılmıştı.


27 Nisan 2007’de Darfur’da işlenen savaş suçları ve insanlığa karşı işlenen suçlarla bağlantılı oldukları iddiasıyla beş zanlı hakkında yakalama emri çıkartmıştı.

İLGİLİ HABER  Büyükşehir Belediyesi başkentileri nostalji yolculuğuna çıkarıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir