‘Ülkemizi karanlığa sürükleyen mevcut yönetim sistemine de ülkeyi yöneten zihniyete de son vereceğiz’

‘Ülkemizi karanlığa sürükleyen mevcut yönetim sistemine de ülkeyi yöneten zihniyete de son vereceğiz’
Kuruluşunun 101’inci yıl dönümü sebebiyle 1’inci Meclis’i ziyaret eden DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan önemli mesajlar verdi. Babacan tek imzayla keyfi kararların alındığı bugünkü Türkiye’nin 101 yıl önceki demokrasi seviyesinin bile gerisinde olduğunu kaydetti.

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, genel başkan yardımcıları Sadullah Ergin, İdris Şahin ve Mustafa Yeneroğlu ile bir grup parti üyesi 23 Nisan 1920’de açılışı yapılan 1’inci Meclis’i ziyaret ederek açıklamalarda bulundu.

“Zor günlerde, savaş şartlarında, her biri kendi şehrinden gelen, kimliğiyle fikirleriyle yöresini temsil eden mebuslar, millet egemenliğini, ulusal egemenliği, amasız-fakatsız yaşattılar.” diyen Babacan, “Bu miras; ‘egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ diyerek kimseyi halkın egemenliğinin üstünde görmeyenlerin mirasıdır.” şeklinde konuştu.

“KEYFİ YÖNETİMİN SÜREKLİ KRİZLERE YOL AÇTIĞINI BİLİYORUZ”

“Biz çocuklarımızın yüzüne bakabilmek için, halk egemenliğini yeniden tesis etmemiz gerektiğine inanıyoruz.” diyen Babacan, şöyle devam etti: “Çünkü biz çocuklarımıza; insan haklarının güvence altına alındığı, özgürlükçü, adil, laik ve demokratik bir Türkiye’yi miras bırakmak istiyoruz. Keyfi yönetimin sürekli krizlere yol açtığını biliyoruz. Bu krizlerin ülkemizi, milletimizi fakirleştirdiğini görüyoruz. Bunun için, Gazi Meclisimizin onurunu kurtarmak gerektiğini biliyoruz.”

“ÜLKEYI YÖNETEN ZIHNIYETE SON VERECEĞIZ”

DEVA Partisi’nin kurulduğu günden beri güçlendirilmiş parlamenter sistem vaat ettiğini kaydeden Babacan, “Tüm yetkinin tek elde toplandığı mevcut sistemi kaldırıp, kuvvetler ayrılığına ve hukukun üstünlüğüne dayalı bir Türkiye’yi inşa etmenin sözünü verdik.” dedi.

Babacan, şunları dile getirdi: “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına yaklaşırken, Kurucu Meclis’imizin önünden bir kez daha hatırlatmak istiyorum ki bizler; tek imzayla alınan keyfi kararlarla, ülkemizi karanlığa sürükleyen mevcut yönetim sistemine de, ülkeyi yöneten zihniyete de son vereceğiz. Bir gecede, bir kişi tarafından, ülkenin her yerine ve tüm kurumlarına atamalar yapma, düzenlemeler getirme keyfiliğine son vereceğiz.”

“HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ SAĞLANMADAN, BİR ADIM BİLE İLERİ GİDEMEYECEĞİZ”

Kuvvetler ayrılığının yerini gücün tek elde toplanmasına bıraktıkça hukuka olan güvenin zayıfladığını belirten Babacan, “Adalet sistemimizdeki tüm çatlakları onarmak için yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını garanti altına almak gerektiğini biliyoruz. Hukukun üstünlüğü sağlanmadan, bir adım bile ileri gidemeyeceğimizi de biliyoruz.” dedi.

“ARADAN GEÇEN BİR ASIR BİZİ MAALESEF DAHA İLERİYE TAŞIMADI”

Babacan, Kurucu Meclis’in savaş şartlarında bile özgür tartışma ortamından taviz vermediğinin altını çizdi.

“Ancak aradan geçen bir asır bizi maalesef daha ileriye taşımadı.” diyen Babacan, “Oysa biz konuşan, hakkını arayan, düşüncesini ifade eden, soru soran bir Türkiye istiyoruz. Bu amaçla, ifade ve örgütlenme özgürlüğünün önündeki tüm engelleri kaldıracağiz. Tarih boyunca birçok badireler atlatan Gazi Meclisimizi, iktidar partisinin uzantısı olmaktan çıkartmak zorundayız. Bu amaçla, meclisimizi güçlendirerek, yürütmeyi etkin şekilde denetleyen bir kurum hâline getireceğiz.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir