Uçan Süpürge’da Ödül Beni Uydur Filmine Verildi

Korona virüs salgınına alınan önlemler kapsamında online yapılan 23. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali sona erdi. FIPRESCI ödülü, Beni Uydur filmine gitti.

Online olarak düzenlenen 23. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, kapanış töreni ile sona erdi. 7 Mayısta başlayarak bir hafta süren festivalde, sinemaseverler 31 ülkeden 76 film gösterimi ile buluştu.

İZLEYİCİ İLE DE DÜNYANIN DÖRT BİR YANINA YAYILDI’

Festivalin kapanış töreninde hayatını kaybeden sanatçılar Dilber Ay, Muhterem Nur ve Yıldız Kenter, anıldı. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali kapanış törenini sunan Gülsüm Soydan, törende yaptığı konuşmada, “Bir haftamızı dünyanın dört bir yanından filmler ve söyleşiler ile geçirdik. Her sene açılış törenlerimizi Devlet Opera ve Bale salonunda kapanış törenini ise sineme salonlarında yapardık. Gel gör ki bu yıl evde kaldık. Uçan Süpürge, 24 yıldır kadının insan haklarını savunan, toplumsal cinsiyet eşitliği konusuna kadın gözüyle bakan, her çalışmayı 81 ile taşımanın mutluluğunu savunan bir kadın örgütü. Bu sene festival, sadece filmlerini gönderen yönetmenler değil, aynı zamanda izleyicisi ile de dünyanın dört bir yanına yayıldı” ifadelerine yer verdi.

uçan süpürge

FIPRESCI ÖDÜLÜ, BENİ UYDUR FİLMİNE VERİLDİ

Törende, festivalin 109 ülkeye ve 315 bin görüntülemeye ulaştığı kaydedildi. Bu yıl ilk kez Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu (Fipresci) tarafından da bir filme ödül verildi. Bu kapsamda Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu (FIPRESCI) Genel Sekreteri Klaus Eder başta olmak üzere FIPRESCI jürisi, online canlı yayına bağlanarak ödül sahibi filmi açıkladı. FIPRESCI ödülü, yönetmenliğini Rachel Maclean’ın üstlendiği Beni Uydur filmine verildi.

FIPRESCI Genel Sekreteri Klaus Eder, törende yaptığı konuşmada, “Bu şartlar altında bu organizasyonun gerçekleştirilmesi önemliydi. Bu festival devamlılığı sağlar. Bu bizim için çok önemli” diye konuştu.

İLGİLİ HABER  Büyükşehir Belediyesi başkentileri nostalji yolculuğuna çıkarıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir