Türk Tarih Kurumu başkanı görevinden istifa etti

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’na bağlı olan Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yaramış görevinden istifa etti.

Yüksek Kurum’dan yapılan açıklamada, “14 Temmuz 2020 tarihinde ’15 Temmuz’u Anlamak’ konulu toplantıda yaptığı konuşma nedeniyle kamuoyundan özür dileyen Prof. Dr. Ahmet Yaramış Türk Tarih Kurumu Başkanlığından istifa etmiştir” denildi.

“SÖZÜMÜN ARKASINDA DEĞİLİM” DEMİŞTİ

Türk Tarih Kurumu Başkanı Ahmet Yaramış, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili tartışma yaratan sözlerinin ardından yaptığı açıklamada, “Sözümün arkasında değilim. Savunmadığım bir söz” demişti.

NE OLMUŞTU?

Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Türk Tarih Kurumu Başkanı olarak göreve getirilen Prof. Dr. Ahmet Yaramış Afyonkarahisar’da düzenlenen bir panelde “Darbe teşebbüsüne karışmış, pişman olmuş kişilere de sahip çıkmamız, onları bu toplumun içine dahil etmemiz, kazanmamız gerekiyor” açıklaması ile büyük tepki toplamıştı. Daha sonra “yanlış anlaşıldım” diyen Yaramış, özür dileyerek pişman olduğunu belirtmişti. Cumhurbaşkanı’nın istemesi halinde istifa edeceğini açıklamıştı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise “Şu an böyle bir talep yok ancak başkan beyin bu değerlendirmeyi yapıp kendisinin bir muhasebe yapmasında fayda var” diyerek Yaramış’ın kendisinin istifa etmesi gerektiğini ima etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir