Türk Tabipler Birliği’nde Şebnem Korur Fincancı’nın listesi seçildi

İki listenin yarıştığı Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) 72’nci Büyük Kongresi’nde  Merkez Konsey seçimleri gerçekleştirildi. Yapılan seçimde Şebnem Korur Fincancı’nın listesindeki isimler yönetime seçildi.

Türk Tabipleri Birliği 72’nci Büyük Kongresi’nde Prof.Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın listesindeki isimler seçimi kazandı.

İki listenin yarıştığı Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) 72’nci Büyük Kongresi’nde  Merkez Konsey seçimleri gerçekleştirildi. Yapılan seçimde Şebnem Korur Fincancı’nın listesindeki isimler yönetime seçildi. Seçimlerde 481 delegeden 308’i oy kullandı.

Fincancı, Etkin Demokratik TTB grubunun başkan adayı olarak girdiği seçimler öncesinde, neden aday olduğuyla ilgili kısa bir açıklama yapmıştı.

Fincancı, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından TTB’nin hedef gösterildiğini, teröristlikle suçlandığını hatırlatarak “Bu ötekileştirici ifadeler aslında sağlıkta şiddeti de tetikleyen sağlıkta şiddetin yoğunlaşmasına neden olan ifadeler. Türkiye’de zaten şiddet ortamının yoğunlaştığını ve saldırgan bir tutumun özellikle yerleştirildiğini biliyoruz. Oysa bu dönemin en ağır yükünü taşıyanlar sağlık emekçileri. Bu ülkede sağlık emekçileri ölüyor. Yalnızca salgında değil, şiddet nedeniyle de ölüyordu. Şimdi şiddete salgın eklendi” ifadesini kullandı.

Fincancı, bu dönemde sağlık çalışanların tek yürek olması gerektiğine işaret ederek, “O nedenle burada olan ve bu mücadelenin içinde yer alan meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. Biz özgür ve bağımsız bir örgütüz hep öyle kaldık, böyle de devam edeceğiz” dedi.

İŞKENCEYLE MÜCADALEYLE GEÇEN BİR ÖMÜR

Fincancı, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Adli Tıp’ta uzmanlık eğitimi aldı. 1992’de kurulan Adli Tıp Uzmanları Derneği’nin kurucu üyeleri arasında yer aldı; 1993-1996 arasında derneğin yönetim kurulu başkanlığını üstlendi. Türk Ceza Hukuku Derneği kuruluşuna katıldı.

Mesleki ömrünü işkenceyle mücadeleye adadı. Türkiye’de işkencenin yaygın olduğu ve yetkililerin işkencenin üstünü örttüğü 1990’larda, işkenceyi saptayan raporlar verdikçe ve tıp etiği üzerine yazılar yazdıkça, devletin baskı ve engellemeleriyle karşılaştı.

İLGİLİ HABER  Babacan: Çete tipi faaliyetlerden temizlenme kararlılığımız güncelliğini koruyor

1996’da Birleşmiş Milletler Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi adına, Bosna’nın Kalesija bölgesinde toplu mezarlardan çıkarılan cesetlerin otopsi çalışmalarında bulundu.

Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü eski Müdürü Adil Serdar Saçan’ın yaptığı işkenceleri kanıtladı.

Halen İstanbul Üniversitesi ve Galatasaray Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora tez danışmanlığı yapıyor.

Fincancı, Özgür Gündem gazetesinde nöbetçi genel yayın yönetmenliği kampanyası çerçevesinde görev aldığı için “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla tutuklandı. Kısa bir süre cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir