Trump: Almanya’dan asker çekiyoruz

ABD Başkanı Trump, Almanya’daki Amerikan askerlerinin sayısının 34 bin 500’den 25 bine düşürüleceğini resmen açıkladı. Trump’ın kararı, Rusya’ya “fırsat” tanıyacağı gerekçesiyle Cumhuriyetçilerce de eleştiriliyor.

ABD’nin Almanya’daki askerlerinin sayısını önemli ölçüde azaltacağı yönündeki haberler Başkan Donald Trump’ın açıklamasıyla resmen doğrulandı. ABD, Almanya’dan 9 bin 500 askerini çekiyor.

ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, “Bu sayıyı 25 bine indiriyoruz” dedi. “25 bine indikten sonra nereye gittiğimize bakacağız” diye ekleyen Trump, Almanya’nın bir NATO müttefiki olarak yeterince savunma harcaması yapmadığı yönünde eleştirisini tekrarladı. ABD Başkanı, “Biz Almanya’yı koruyoruz, onlar kabahat işliyorlar. Bu çok saçma” dedi.

Almanya dâhil tüm NATO üyeleri 2004’teki taahhütlerinde, 2024’e kadar savunma harcamalarını gayrisafi milli hasılalarının yüzde 2’sine çıkarma sözü vermişti. Almanya, bu hedefe 2031 yılında ulaşmayı ümit ettiğini belirtiyor.

Almanya’da şu an 34 bin 500 civarında Amerikan askeri bulunuyor. Yaklaşık 17 bin 500 ABD’li sivil de Pentagon bünyesinde çalışıyor. Kilit öneme sahip Amerikan üslerine ev sahipliği yapan Almanya uzun yıllardır ABD’nin özellikle Ortadoğu’ya asker sevkiyatında önemli bir geçiş noktası konumunda.

RUSYA’DAN GELEN TEHDİTLER AZALMADI

Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi’nden 22 Cumhuriyetçi üye, Trump’a gönderdiği mektupta, ABD Başkanı’ndan bu kararını gözden geçirmesini istedi. Rusya kaynaklı “tehditlerin” azalmadığına dikkat çekilen mektupta, böyle bir hamlenin Moskova’ya “fırsat” tanıyacağını savundular.

ABD’nin Almanya’dan çekeceği askerlerin bir bölümünün Polonya’ya gönderilmesi bekleniyor.

Kaynak: DW Türkçe

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir