Toplumun KHK’lılara bakışı ölçüldü: Toplumun yüzde 21’i KHK’lardan doğrudan etkilendi

Avrasya Araştırma Şirketi, ağustos ayı gündem araştırmasında KHK’lılara toplumun bakışını ölçtü. Toplumun yüzde 61’i berat ve takipsizlik alanların işe hemen dönmesini istiyor. Toplumun yüzde 21’inin kendisi, akrabası ve arkadaşı KHK’lı durumunda bulunuyor.  Yargılama yapılmadan insanların işlerinden atılmasını ankete katılanların yüzde 44’9’ü doğru bulmuyor, doğru bulanların oranı yüzde 33,6 oldu.

Avrasya Araştırma Şirketi  Yöneticisi Kemal Özkiraz’ın sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı anket verilerine göre, halkın yüzde 45,9’u berat, takipsizlik alan veya hakkında hiçbir işlem yapılmayanların işlerine hemen dönmesi gerektiğini düşünüyor. Sadece berat edenlerin işlerine iade edilmesini isteyenlerin oranı yüzde 14,9 olurken hayır iade edilmemeli diyenlerin oranı yüzde yüzde 23,8 oldu.

 

“Mahkeme kararı olmadan işten atılmayı doğru buluyor musunuz?” sorusuna vatandaşların yüzde 44,9’u doğru bulmadığını, yüzde 33,6’sinin doğru bulduğu cevabını verdi.

“Ailenizde ve yakın çevrenizde KHK ile işten çıkarılmış olan var mı?” sorusuna yüzde 0,3’ü kendisinin,  yüzde 1, 1’i ailesinin,  yüzde 6,9’u akrabalarının bulunduğunu, yüzde 12,5’u arkadaşı ve komşusunun olduğu cevabını verdi.

“Tanıdığınız KHK’lıların ekonomik durumları ne durumda?” sorusuna ise yüzde 16,5’i işsizler geçinemiyorlar, yüzde 35,7’si güvencesiz işlerde çalışıyorlar, yüzde 23,1’i ekonomik sorunları yok, yüzde 24,7’si ise bilmiyorum cevabı verdi.

Toplumun yüzde 41,5’i KHK’nın anlamını doğru biliyor, yüzde 46,7’si ise yanlış biliyor. KHK mağdurları ismini duyanların oranı ise yüzde 69,8 oranında.

“ KHK’lılar kimdir ?” sorusuna ise vatandaşların yüzde yüzde 55,9’ü kararname işten atılanlar cevabını verdi. Yüzde 14,6’i FETÖ’cüler, yüzde 4,5’ü ise teröristler cevabını verdi.

İLGİLİ HABER  Babacan: Çete tipi faaliyetlerden temizlenme kararlılığımız güncelliğini koruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir