“Swap yasağı, döviz vergisi, faiz artırmama, kredi zorlamasında geri adım atıldı, şimdi dava mı satıldı?”

Eski Merkez Bankası Başkan Yardımcısı İbrahim Turhan, swap yasağı, döviz vergisi, faizi artırmama inadı, kredi zorlaması diyelim ki hep “dava” için yapıldığı propagandasının yapıldığını belirterek, “Şimdi Hükümet bu konuların tümünde geri adım attığına, yüzgeri ettiğine göre acaba “dava”yı sattı mı?”sorusunu yöneltti. 
Turhan, Twitter hesabından ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdi. Turhan, ağır propaganda yağmuru ile adeta beyni yıkanmış bazı vatandaşlar, belki saf duygularla, Hükümetin akıl dışı politikalarını “milli dava” diyerek savunduğunu, ekonomi yönetiminde yapılan bütün mantıksızlıkları sineye çektiğini ifade etti.
“Bir an için bu iddianın doğru olduğunu varsayalım” diyen Turhan, “Swap yasağı, döviz vergisi, faizi artırmama inadı, kredi zorlaması diyelim ki hep “dava”(?) içindi. Şimdi Hükümet bu konuların tümünde geri adım attığına, yüzgeri ettiğine göre acaba “dava”yı sattı mı?
Faizin artmasına izin verildiğine göre faiz lobisine teslim mi olundu? Yabancıların TL erişimindeki yasaklar gevşetildiğine göre, finans baronlarına diz çökülmüş mü oldu? Döviz vergisinden geri dönüldüğüne göre küresel finans çetesi karşısında korkuldu, geri adım mı atıldı?”
Turhan, ekonomi yönetiminin gerçeklere sırtını çevirdiğini, iktisat bilimiyle kavga edildiğini, kurumların gücü ve itibarı yıpratıldığını, uyarılara rağmen yanlışta ısrar edildiğine işaret ederek, “Ve bunların üstünü örtmek için “dış güçler, finans çetesi, faiz lobisi” söylemleri ucuz propaganda taktiği olarak kullanıldı.
Bu işin sorumluları yanlışlarını açıkça kabul etmedikçe, sorumluluklarının gereğini yapmadıkça, bu zırvalardan vazgeçip kapsamlı, tutarlı, güven veren ve finansman içeren bir program çerçevesi ortaya koymadıkça yatırım ortamında gereksinim duyduğumuz iyileşmenin sağlanması zor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir