Sümela Manastırı’na giriş ücreti 10 liradan 50 liraya çıkarıldı

Tadilat gerekçesiyle 5 yıldır kapalı olan Sümela Manastırı’nın giriş ücretlerine 5 kat zam yapıldı. 10 lira olan giriş ücreti 50 liraya çıkarıldı. Sümela Manastırı’nda 89 yıl sonra ilk ayin geçtiğimiz 15 Ağustos’ta yapılmıştı.

Trabzon’un, turizmde önemli noktalarından biri olan Sümela Manastırı’nda 2. Etap Restorasyon çalışmaları tamamlandı. 3. Etap Restorasyon çalışmaları devam eden Sümela Manastırı’nda yeni bir gelişme yaşandı. Manastıra giriş ücreti, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Döner Sermaye İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından 10 TL’den 50 TL’ye çıkarıldı. Yaklaşık 5 yıldır kapalı olan Manastırın giriş ücretinin bu şekilde yükseltilmesine turizmcilerden, Maçka esnaflarından ve manastırı gezmeye gelen vatandaşlardan tepkiler yükseldi. Karara bir tepki de CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya’dan geldi.

PANDEMİ DÖNEMİNDE OLACAK İŞ Mİ?

Ahmet Kaya, yaptığı açıklamada, zammın çok yüksek olduğunu kaydederek, “Trabzon’umuzun ve Maçka ilçemizin en önemli turizm merkezlerinden Sümela Manastırı tadilat gerekçesiyle 5 yıldır kapalıydı. Bir yandan tadilat bir yandan korona salgını kıskacındaki turizmcilerimiz ve esnaflarımız bu nedenle büyük sıkıntılar yaşadılar. Yıllardır iş yapamadılar, çok zor durumda kaldılar. Tam işler düzeldi, manastır açıldı, iç turizm canlanır, turizmcilerimiz ve esnaflarımız bir nebze nefes alır diye düşünürken, Sümela Manastırı’na giriş ücretlerinin 10 liradan 50 liraya çıkarıldığını duyduk. 1 kişi 50 TL, 5 kişilik aile 250 TL. Pandemi döneminde olacak iş mi bu?” ifadelerini kullandı.

“İNSANLARA TRABZON’A GELMEYİN Mİ DENMEK İSTENİYOR?”

“Ne yapılmak isteniyor? Amaç ne? İnsanlara Trabzon’a gelmeyin mi denmek isteniyor? Böyle bir fiyat artışı olur mu?” diyen Kaya, “Biraz makul olun, mantıklı olun! Beceriksizliğiniz yüzünden manastır zaten beş yıldır kapalı kaldı. Turizmcilerimiz ve esnaflarımız büyük sıkıntılar yaşadı. Bırakın bir nefes alsın, biraz iş yapsın bu insanlar. İl Kültür Müdürlüğünü ve bu kararda etkisi olan tüm yetkilileri bu fahiş fiyat artış kararını tekrar gözden geçirmeye ve Sümela Manastırı’na giriş fiyatlarını makul bir seviyeye çekmeye davet ediyorum” değerlendirmesinde bulundu.

ACENTELER VE TUR ŞİRKETLERİ DE KARARA TEPKİLİ

“Dış turizmde neredeyse hiç hareketlilik yok. İç turizmde ise kısmen bir hareketlilik var. Bu zam kararıyla, bu hareketliliği de kaybedeceğiz. Bu zam kararından bölgemizin turizm ve seyahat acenteleri de olumsuz etkilenmiştir. Zam kararı önceden duyurulmuş olsaydı, seyahat acentelerimiz müşterilerine bilgi verir, buna göre fiyatlandırma yapardı. Pandemi sürecinde Sümela Manastırı giriş ücreti fiyatına zam yapılması, hem acentelerimiz hem de bölge turizminin menfaati anlamında doğru bir adım olmamıştır.”

ayin

88 YIL ARADAN SONRA İLK AYİN YAPILMIŞTI

Tarihi Sümela Manastırı’nda Ortodoks Hristiyanların katılımıyla 15 Ağustos 2010’da 88 yıl aradan sonra ilk kez ayin düzenlenmişti. Hristiyan aleminde ”Meryem Ana’nın göğe yükseliş günü” olarak kabul edilen ve kutsal sayılan ayini, Fener Rum Patriği Bartholomeos yönetmişti. Sümela Manastırı’nda, restorasyon için kapatıldığı 2016’ya kadar her yıl 15 Ağustos’ta ayin gerçekleştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir