Sosyal medyaya yasak mı geliyor?

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, AK Parti’nin sosyal medya etik ilkelerinin hazırlanan sosyal medya yasaklarına zemin oluşturma amaçlı olduğunu belirtti.

AK Parti bir süre önce sosyal medya etik ilkelerini belirleyen bir 12 maddelik bildiri yayınladı. Bildirinin yayınlanmasının ardından bu bildirideki kurallara uyacağını taahhüt eden sosyal medya adreslerinin yeşil bir daire ve Türk bayrağından oluşan sembolleri kullanılması istendi. Bu kurallara uyacağını ifade eden edenler oluşturulan @KurulEtik tarafından takip edilecek.

Sosyal medya etik ilkeleri arasında, nefret söylemi barındırmayan bir dil kullanılması,  diğer kullanıcıların özgürlük alanını kısıtlayacak ifadeler yer verilmemesi, özel yaşamın gizliliğine saygı, siber zorbalık olacak ifadeler paylaşılmaması, gerçek kimliğiyle bulunması, toplumu endişe ve korkuya sevk edecek paylaşımlardan kaçınılması, teyide muhtaç bilgilerin kullanılmaması, alıntılarda kaynağın referans gösterilmesi, toplumsal ahlaka aykırı içerik oluşturulmaması ve yayılmaması gibi maddeler bulunuyor.

Konuyla ilgili sosyal medya üzerinden paylaşımda bulunan AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, “Sosyal Medya Etik Kurallara uyacağını taahhüt edip bu kurallara uymayan paylaşımlarda bulunmak ciddi bir ahlaki sorun. Bu paylaşımları deşifre eden @KurulEtik hesabı bizi kurallara uymaya davet etsede Etik Kuralları destekleyecek yasal düzenleme son derece önem arzediyor.”ifadesini kullandı.

 


DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu ise bu çalışmayı sosyal medyaya yasak getirme hazırlığı olarak değerlendirdi. Yeneroğlu, “Birilerinin sosyal medya ahlak kuralları hazırladık demelerine bakmayın. Ahlaksızlıkları organize edip insanları canavarlaştıranların kimler olduğunu herkes biliyor. Ahlak diye dertleri olmaz, maksat hazırlanan sosyal medya yasakları için zemin oluşturmak…”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir