Sokağa çıkma yasağının kamuoyuna geç duyurulmasına tepki yağdı

İçişleri Bakanlığı’nın 31 ilde 48 saatlik sokağa çıkma yasağının kamuoyuna geç duyurmasına tepki yağdı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, sosyal medya hesabından yasak kararının geç duyurulmasına tepki göstererek, “Tam karantina teklifimizi yasak başlangıcından 2 saat önce vatandaşa bilgi vererek uygulayan iktidar, bir kez daha kriz yönetiminde ne kadar acemi olduklarını ispatladı. Tüm vatandaşlarımızı sakin olmaya, yasağa uyarak kendilerini ve sevdiklerini korumaya davet ediyorum.”dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise vatandaşları sakin olmaya çağırarak, “Sevgili yurttaşlarım! Sokağa çıkma yasağında ihtiyaçlarınız hem belediyelerimiz hem de diğer yetkilliler tarafından karşılanacaktır. Lütfen panik oluşmasına izin vermeyin, sükunetinizi ve sağlığınızı koruyun, evde kalın size ulaşılacaktır. Sağlığınız her şeyden önemli!”dedi.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, alınan bu kararla toplumun bir aylık çabasının boşa çıkarıldığını ifade etti. Yeneroğlu, Dünyanın birçok yerinde bu kararların toplumla birlikte alındığına dikkat çekerek, “Dünya’nın birçok yerinde böyle kararlar alındı. Ancak toplumla birlikte, topluma rağmen değil. Otoriter paternalizm toplumla akıllı ve sorumlu bireyler olarak iletişim kurmaz, buyurgan tavırla ergen muamelesi yapar ve böylece tüm toplumun 1 aylık çabasını 2 saatte boşa çıkarır.

Koronavirüsü binlerce insana yayıldı

Koronavirüsü iki saat içinde yüzbinlerce insana yaymak için bunun ötesinde daha ne yapılabilirdi diye merak ediyorum doğrusu. Bu panik alışverişlerine kanaat getiremeyecek kadar basiret ve feraset yoksunu bir kriz yönetimi olabilir mi?”

Ülke yönetilmiyor, ülke savruluyor

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, alınan kararın halkın sağlığını tehdit ettiğine dikkat çekerek, “Ülke yönetilmiyor, ülke savruluyor. Halkın sağlığı için alınması gereken bir karar; plansızlık ve iş bilmezlik nedeniyle halkın sağlığı için tehdit haline getirildi. Kaç gündür evinden çıkmayanların fedakarlıkları da bu şekilde heba edildi. Yazık, çok yazık.”ifadesini kullandı.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın ise kararın plansız ve programsız olduğuna işaret ederek, “Yol haritası olmadan; plansız, programsız bir biçimde “ben yaptım oldu” ve “her şeyi ben bilirim” anlayışıyla kriz yönetilir mi? Yayılmayı önlemek için önerilen  #SokağaÇıkmaYasağı‘nı bile virüse açıkça yayılma fırsatı verecek şekilde uygulama rezaletinin hesabını kim verecektir?”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir