Sincan’da dere ıslahı için 40 yıllık ağaçlar kesildi

Ankara Sincan’da Malıköy Mahallesi dere boyunda ağaç katliamı yapıldı. MTA Türkiye Yer Bilimleri Veri ve Karot Bilgi Bankası inşaatı ve dere ıslah çalışmaları adı altında, dere boyundaki 40 yıllık ağaçlar kesildi.

Sincan’da Malıköy Mahallesi’ndeki ağaç katliamına Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve bölgede yaşayan vatandaşlar tepki gösterdi.

Dere boyunun en az 30-40 yıllık ağaçlarıyla seyrine doyum olmayan bir tabiat harikası olduğunu belirten vatandaşlar, “Çok çeşitli yabanıl kuş ve kara hayvanının yaşam alanı iken, dere ıslah çalışması adı altında tarumar edildi” dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ise “Bu bölge ağaçlandırılacak alan iken plan değişikliği yapılarak resmi kurum alanına dönüştürülmüştür. Parsel aynı zamanda tarım alanı niteliğindedir, parselin çevresi de tarım alanlarından oluşmaktadır. 30-40 yıllık ağaçlar acımasızca kesildi. Güvenli gıdaya ulaşmanın ve nefes alacak yeşil alanların büyük önem taşıdığı pandemi sürecinde ağaç katliamı yapanlar, gün gelecek gölgesine sığınacak ağaç bulamayacaklar. Yeşile düşman, beton sevdalısı yöneticiler elinde kentsel açık yeşil alanlarımız gasp ediliyor Yeşil alanlarımız betona kurban ediliyor, meralar yapılaşmaya açılıyor. Dereler ıslah çalışmaları adı altında yok ediliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir