Sinan Aygün, TOGO kulelerinin imar planlarını iptal ettiren oda başkanı hakkında suç duyurusunda bulundu

Eski CHP Milletvekili Sinan Aygün, TOGO ikiz kulelerini yargıya taşıyıp imar planlarını iptal eden Mimar Tezcan Karakuş Candan hakkında suç duyurusunda bulundu.

Mimar Tezcan Karakuş Candan

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kamu yararına aykırı Sinan Aygün’e ait Togo ikiz kulelerinin inşasına ilişkin imar planı değişikliğine karşı dava açmış, yargı iptal kararı vermişti. Şube, aynı zamanda o dönemki mühürlememe işleminin iptali için de dava açmış o davada da iptal kararı verilmişti. Mansur Yavaş yönetimindeki Büyükşehir Belediyesi de mahkeme kararını uygulayarak yapıyı mühürlemişti. Bu durum kamuoyunda günden olmuş, günlerce süren tartışmalara neden olmuştu.
Sinan Aygün, inşaatının mühürlenmesinin ardından önce Mimarlar Odası Ankara Şubesi hakkında pek çok iddia ortaya attı, ardından Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan hakkında suç duyurusunda bulundu. Aygün, Candan hakkında, “Haksız rekabet, hakaret, iftira, görevi kötüye kullanma, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” gerekçelerini sunarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

“ANKARALININ HAKKINI GASP EDENLER HESAP VERENE KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ”
Konu hakkında değerlendirme yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şunları söyledi: “Bu suç duyurusu sıkışmışlığın göstergesidir. Mücadelemiz toplum nezdinde de büyük karşılık bulmuştur, bundan rahatsız olunmuştur. Kent suçu işleyenlerin peşini bırakmayacağız. Kişiye özel ayrıcalıklı imar rantına mahkeme dur demiş, belediye de mühürlemiştir. Biz tam da görevimizin gereğini yerine getirdik. Bilimden ve teknikten gücünü alan kamu yararını savunan Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak bu tür girişimler bizi yıldırmayacaktır. Gökçek ve Aygün hakkında suç duyurusunda bulunmuştuk. Televizyon programlarında hakarete varan cümleler kuran kendisidir. Ankara’daki kentsel rant paylaşımını, ayrıcalıklı imar haklarını parsel parsel takip etmeye devam edeceğiz, TOGO ikiz kuleleri davasında ortaya çıkan girift ilişkiler buzdağının görünen yüzüdür. Çukurambar’dan çevre yoluna kadar bunun gibi onlarca ayrıcalıklı imar hakkı verilmiş ve odamızca onlarca dava açılmıştır. Ankaralının hakkını gasp edenler yargı önünde hesap verene kadar mücadeleden vazgeçmeyeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir