SES Ankara:  Bazı hastanelerde yer kalmadı, 200 kişi yoğun bakımda

ES Ankara Şubesi covid -19 tanılı kişilerin eve gönderildiği, bu kişilerin zamanla kötüleşmesi nedeniyle müdahalede geç kalındığı için hayatlarını kaybettiği vurgulandı. Açıklamada Ankara’da 200 kişinin yoğun bakımda düğü vurgulandı.

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şubesi bugün yaptığı basın toplantısında ‘Normalleşme Dönemi Ankara Raporu’nu açıkladı. Ankara’daki izleme yoluyla takip edilen yeni tip koronavirüs (Covid-19) vaka sayısının 50 bin civarında olduğunun belirtildiği raporda hastanede yatan 3 bin 500 kişiden 200’ünün de yoğun bakımda olduğu belirtildi.

“TANILI HASTALAR EVE GÖNDERİLDİĞİ İÇİN HAYATINI KAYBEDİYOR”

Covid-19 tanısı koyulan ve hafif semptom gösteren hastaların eve gönderildiğinin belirtildiği raporda “Zamanla tablosu ağırlaşan bazı hastalar tekrar hastaneye müracaat etse de müdahalede geç kalınarak hayatını kaybediyor” ifadeleri yer aldı.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARI TÜKENDİ”

Nitelikli filyasyon çalışması ve tedbirlerin esnetilmesi dolayısıyla vaka sayılarının arttığını açıklayan raporda sağlık çalışanlarına ilişkin şu ifadeler yer aldı: “Dünya genelinde birçok ülke ikinci dalgadan bahsederken ülkemizde vaka sayısının halen binli sayılarda seyretmesi birinci dalganın atlatılamadığının göstergesidir. Bu süreçte sağlık ve sosyal hizmet emekçileri, haklarında iyileştirme yapılmadığı gibi çalışma alanlarında daha da yoğunlaşan iş yükü ile birlikte riskle karşı karşıya bırakılmışlardır. Normalleşme söyleminin hasta yoğunluğunu arttırması ile birlikte iş yerlerimizde artan iş yükü pandemi süresince hem bedensel hem de psikolojik olarak yorulan sağlık ve sosyal hizmet emekçilerini tükenmişlik noktasına getirmiştir.’’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir