Senato Trump’ın yargılanmasını anayasaya uygun olduğunu onayladı

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın 6 Ocak’taki Kongre saldırısını kışkırttığı iddialarıyla ilgili Senato’daki yargılanmasına Salı akşamı Türkiye saatiyle 21.00’de başlandı.

Senato, ilk olarak yargılamanın ‘anayasaya uygun olup olmadığını’ oyladı. Oylamada 44’e karşı 56 oyla, yargılamanın anayasaya uygun olduğu onaylandı. 6 Cumhuriyetçi senatör de yargılamayı devam ettirecek karara destek verdi.

Trump, ABD tarihinde Kongre’nin hakkında iki kez azil süreci başlattığı ilk başkan.

Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nde hazırlanan iddianamede Trump’a iki suçlama yöneltiliyor. Bunlardan ilki seçimlerde usulsüzlük yapıldığına dair asılsız ve temelsiz iddialarda bulunmak. İkincisi de Kongre baskınında oynadığı iddia edilen rolle ilgili “isyana teşvik”.

Senato’daki yargılama süreci başladı. Bu sürecin sonunda yapılacak oylamayla Trump’ın da yöneltilen suçlamalardan suçlu olup olmadığına karar verilecek.

Bu süreç, tarihi olarak nitelendiriliyor. Zira ilk kez görev süresi dolan bir Başkan azil talebiyle Kongre’de yargılanıyor.

SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

Senato’daki yargılama süreci genel olarak hukuki olmaktan çok siyasi olarak görülüyor. Yargılamanın sonunda Trump ile ilgili bir oylama yapılacak. Trump’ın suçlu bulunabilmesi için 100 sandalyeli Senato’da üyelerin üçte ikisinin bu yönde oy kullanması gerekiyor.

Trump’ın suçlu bulunması halinde, kamu görevlerinden men edilmesi için bir başka oylama daha yapılması mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir