Selahattin Demirtaş: HDP, Millet İttifakının parçası değil

HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin ‘demokrasi ittifakı’ çağrısının çarpıtıldığını kaydetti. HDP’nin Millet İttifakının bir parçası olmadığını kaydeden Demirtaş, “HDP, yerel seçimlerde CHP veya İYİ Parti ile açık veya gizli hiçbir şekilde ittifak yapmamıştır” dedi.

demirtas
HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, son günlerde artan ‘ittifak’ tartışmalarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Demirtaş’ın ittifak mesajlarını yeni imajıyla yayınlaması da dikkat çekti. Her zaman traşlı görünen Demirtaş’ın sakal bıraktığı görülüyor.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Demirtaş, partisinin ‘demokrasi ittifakı’ çağrısının çarpıtıldığını belirterek,Parti yetkililerimiz en üst düzeyde, sürekli demokrasi ittifakı çağrısı yapıyorlar, ancak bu çağrı ısrarla çarpıtılıyor. Dolayısıyla net olarak ifade etmekte yarar var. HDP, yerel seçimlerde CHP veya İYİ Parti ile açık veya gizli hiçbir şekilde ittifak yapmamıştır. Sadece bazı kritik büyükşehirlerde, demokrasinin gelişmesi amacıyla, tek taraflı olarak CHP adaylarının desteklenmesi kararı almıştır” dedi.

“HDP, MİLLET İTTİFAKININ BİR PARÇASI DEĞİLDİR”

HDP’nin geri kalan seçim bölgelerinde kendi adaylarıyla CHP ve İYİ Parti adaylarıyla ayrıştığını hatırlatan Demirtaş, “Geri kalan bütün seçim bölgelerinde, CHP ve İYİ Parti dahil olmak üzere tüm partilere karşı HDP seçim yarışına kendi adaylarıyla girmiştir. HDP, Millet İttifakının bir parçası değildir” ifadelerini kullandı. HDP’nin  ‘demokrasi ittifakı’ çağrısının bir seçim işbirliği olmadığının altını çizen Demirtaş, “HDP‘nin demokrasi ittifakı çağrısı bir seçim iş birliği değil, demokrasi ilkeleri etrafında aydınlık bir gelecek yaratmak için ortak akıl çağrısıdır” dedi.

“HDP’Yİ ‘DÜŞMAN GİBİ’ GÖRMEK YERİNE DİYALOG KURMAYI DENERSENİZ…”

HDP’nin, ‘şiddet dahil tüm sorunlarımızı siyaset yoluyla ve barışçıl yöntemlerle çözmek için’ var olduğunu kaydeden Selahattin Demirtaş, “Kürt sorunundan ekonomiye, adaletsizlikten umutsuzluğa, ötekileştirmeye kadar her sorunu ortak akılla çözmek için bu çağrıları yapmaktadır. HDP gücünü sadece halktan alır ve sadece halka hesap verir. Bu nedenle saldırılarla ve baskılarla HDP’yi asla geriletemezsiniz” değerlendirmesinde bulundu.

İLGİLİ HABER  Halk Bakkal Projesi hayata geçiriliyor

HDP’nin ‘düşman gibi’ görülmemesi gerektiğini kaydeden Demirtaş ‘diyalog’ çağrısı yaptı. Demirtaş, şöyle devam etti: “HDP’yi ‘düşman gibi’ görmek yerine HDP ile diyalog kurmayı denerseniz tüm Türkiye için en hayırlısı bu olacaktır. Ve elbette HDP olarak bizler de eksikliklerimizi, hatalarımızı samimiyetle tespit ederek kendimizi, amaçlarımızı, çözüm önerilerimizi tüm Türkiye toplumuna en açık şekilde anlatabilmeliyiz. Herkese selamlar, sevgiler.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir