Şehir Ünirvesitesi Öğretim Üyesinden “Sivil otoriteryanizm” benzetmesi

Şehir Üniverseti Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Kösebalaban, 28 Şubat sürecinde yaşananları militarizt otoriteryanizm, günümüzde olanların sivil otoriteryanizm olduğunu ifade etti. Doç. Dr. Kösebalaban, ülkenin bu durumdan tüm ideolojilerin ittifakı ile çıkabileceğini kaydetti.

Kösebalaban, sosyal paylaşım sitesi twitter üzerinden gündeme yönelik değerlendirmelerde bulundu. Kösebalan, 28 Şubat sürecinde yaşananları militarist otoriteryanizm, günümüzdeki yaşananları ise sivil otoriteryanizm olarak niteledi. Doç. Dr. Kösebalan, ülkeyi bu durumdan tüm ideolojilerin bir demokratik ittifakla çıkabileceğine inandığını belirtti.

Doç.Dr. Kösebalaban’ın paylaşımları şöyle: “Kendi ülkemde beni lise mezunu durumuna düşüren militarist otoriteryanizmi de, üniversitemi kapanma aşamasına getirip bizi iş arar duruma düşüren sivil otoriteryanizmi de tecrübe etmiş biri olarak, buradan tüm ideolojilerden bir demokratik ittifakla çıkılabileceğine inanıyorum”dedi.

Kösebalaban, bir takipçisinin “siyasal İslamcı” olarak belirtilen muhalif siyasi aktörlerin güvenilmezliğine yönelik cevabına ise bir yaklaşım tutarlı olmadığını ve nihai noktada kutuplaşma söylemine hizmet edeceğine işaret etti. Kösebalaban, “Kutuplaşma ise görünürde farklı keskin uçların iktidarını tahkim edecektir.”dedi. 

Doç.Dr. Kösebalaban geçmişi kazıma heveslisi hesaplaşmacı bir yaklaşım değil, geleceği inşa etmeyi hedefleyen progresif bir yaklaşıma ihtiyaç olduğuna işaret ederek, “Yoksa ülke olarak içinde bulunduğumuz açmazdan hiçbir zaman kurtulamayız; bir dönemin baskı rejimi bir sonraki dönemin baskı rejimini tetikler”dedi. 

 

İLGİLİ HABER  Halk Bakkal Projesi hayata geçiriliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir