‘Seçimi kaybetseler de gitmezler’ tartışması: Niceleri gelip, tıpış tıpış gitmiştir

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, son dönemde AKP için artan ‘seçimi kaybetseler de gitmezler’ şeklindeki söylemlere tepki göstererek, “Gitmezler denilen niceleri gelip, tıpış tıpış gitmiştir” dedi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de ‘gitmezler’ propagandası için “Seçimi kaybetseler de vermezler diye bir şeyi kabul etmiyorum. Bütün hileler sandık başında yapılır” dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve eski AKP Milletvekili Selçuk Özdağ, sosyal medya hesabından son günlerin tartışma konusu ‘seçimi kaybetseler de gitmezler’e ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Otoriter rejimlerin korkulardan beslendiğini kaydeden Özdağ, “Korku ne kadar fazla olursa halkı yönetmek, baskı düzenini sürdürmek o kadar kolay olur. Buna çoğu zaman korkakların vehimleri çanak tutar. ‘Seçim kaybetseler de gitmezler’ ifadesi böyle bir psikolojinin ürünüdür” yorumunda bulundu.

“OTORİTER REJİMLER, HER TÜRLÜ YÖNLENDİRME VE ETKİLEME MEKANİZMASINI KULLANIRLAR”

Bilinçli bir çaba yürütüldüğünü belirten Özdağ, “Ama sadece psikoloji değil, bu biraz da bilinçli bir çabanın neticesidir. Otoriter rejimler, halkı kazanmak yerine korkutmayı tercih ederler. Bunun için de her türlü yönlendirme ve etkileme mekanizmasını kullanırlar. Hedef baş eğdirmek, dirençleri kırmak, umutları yok etmektir. Mesela, çok ileri gidenlere, dostça haber verme adı altında -falan kurumda, falan makamda- sizden bahsediliyordu, yakında bir operasyon yiyebilirsiniz, dikkatli olun anlamında uyarılar yapılır. Adı dostça haber verme olsa da aslında yapılan bir nevi sindirme faaliyetidir. Şu son yıllarda birçok siyasetçi, gazeteci bu şekilde dolaylı tehdide maruz kalmıştır. Bazılarına da, memleketi siz mi kurtaracaksınız, her şey olacağına varır, başınız belaya girecek susun denilir. Görünüşte koruma amaçlı olsa da, gerçekte bu da başka bir korkutma ve susturma şeklidir” değerlendirmesinde bulundu.

“GİTMEZLER DENİLEN NİCELERİ GELİP, TIPIŞ TIPIŞ GİTMİŞTİR”

‘Gitmezler’ propagandasının iktidara yaradığını kaydeden Selçuk Özdağ, “Korkunun ecele faydası yoktur. Hiçbir güç, hiçbir siyasetçi milletten büyük değildir. Gitmezler propagandası, otoriter yönetimlere çalışmanın bir başka biçimidir” dedi. Demokrasilerde asıl gücün millet olduğunu kaydeden Özdağ, “Millet bir şeye karar verirse hiç kimse onun önünde duramaz. Bu tip propagandaları yaygınlaştırmak demokrasi mücadelesini sabote etmektir. Gitmezler denilen niceleri gelip, tıpış tıpış gitmiştir. Bugün de milletin git dediklerine kimse dur diyemez. Demokrasilerde asıl güç millettir. Korku psikolojisi demokrasinin düşmanı, tiranlığın gıdasıdır. Demokrasi mücadelesi korkuları derinleştirerek değil, umutları çoğaltarak verilir” ifadelerini kullandı.

MERAL AKŞENER DE “BÜTÜN HİLELER SANDIK BAŞINDA YAPILIR” DEDİ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de Halk TV’de çıktığı programda ‘seçimi kaybetseler de gitmezler’ şeklindeki yorumlara ilişkin, “Şimdi ben seçimi kaybetseler de vermezler diye bir şeyi kabul etmiyorum. Bütün hileler sandık başında yapılır. Sandığın başını bekleyeceksiniz” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir