“Saygın üniversitelerde Yardımcı Doçent bile olamayacak insanlar rektör olarak atanıyor”

Prof.Dr. Erhan Erkut, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanan 6 üniversite rektörünün endeksli dergilerde yayınlanan makale sayısının 3 olduğunu belirterek, dünyanın saygın üniversitelerinde yardımcı doçent olamayacak insanların Türkiye’de rektör yapıldığın belirtti. Erkut, “4 yeni rektör sıfır makaleli!  Biz liyakat dedikçe makalesiz rektörler gelmeye devam ediyor. Sonra neden ilk bilmem kaçta üniversitemiz yok”dedi.

MEF Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışan Prof. Dr. Erkut,  Twitter’dan son rektör atamalarını değerlendirdi.

Prof.Dr. Erkut’un paylaşımları şöyle: “Bu YKS gürültüsü arasında son yapılan rektör atamaları kayboldu. 6 rektörün endeksli dergilerde toplam makale sayısı 3! 4 yeni rektör sıfır makaleli! Biz liyakat dedikçe makalesiz rektörler gelmeye devam ediyor. Sonra neden ilk bilmem kaçta üniversitemiz yok…

Dünyanın saygın üniversitelerinde Yardımcı Doçent bile olamayacak kişiler rektör yapılıyor. İnanılır gibi değil. Bu ülke için üniversiteler bu kadar mı değersiz? “Atanabilir” bulduğunuz akademisyenler arasında hiç mi endeksli dergilerde 5-10 makalesi olanı yok? Acınası bir durum.

Bugün ve yarın 2.5 Milyon genç aylardır hazırlandıkları üniversite sınavı için saatlerce ter dökecek. Hayalini kurdukları üniversitelerin birçoğunun rektörlerinin bir tek endeksli dergi makalesi bile yok. Çok acı…

Sayın meslektaşlarım: Eğer düzgün bir üniversitede Prof olmak için yeterli sayı ve kalitede yayınınız yoksa, size gelen rektörlük teklifini kabul etmeyip araştırmalarınıza ağırlık vermenizi öneririm. Kalifiye olmadığınız işi kabul etmek iyi bir kariyer adımı değildir.”

 

 

Selçuk Şirin
Prof. Dr. Selçuk Şirin

BEDELİNİ ÇOCUKLAR ÖDER

Erkut’un paylaşımlarını alıntılayan New York Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selçuk Şirin, “6 yeni rektörün 3 makalesi varmış! 3 yazıyla üç!! Farkında değilsiniz ama bugün sınavdan çok bu felaket tartışılmalı! Partiniz, ideolojiniz ne bilmem ama bu tablo bugün sizi rahatsız etmezse bu duyarsızlığınızın bedelini yarın çocuklarınız öder.”dedi.

İLGİLİ HABER  Babacan: Çete tipi faaliyetlerden temizlenme kararlılığımız güncelliğini koruyor

ATANAN REKTÖRLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Anadolu Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. Fuat Erdal,  Nevşehir Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. Semih Aktekin, Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran,  Selçuk Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Metin Aksoy, Bingöl Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. İbrahim Çapak ve Doğuş Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Turgut Özkan atandı.

PROF. DR. ERHAN ERKUT KİMDİR?

Lisans derecesini 1980 yılında, Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Endüstri Mühendisliği Bölümünden; doktorasını 1986 yılında, Florida Üniversitesi’nden aldı. 1985-2005 yılları arasında Alberta Üniversitesi’nde ders verdi. Cenevre, Ohio State, NIDA (Bangkok), Boğaziçi ve Sabancı Üniversitelerinde konuk öğretim üyeliği yaptı. “INFORMS Teaching of Management Science Practice Award” ile “3M Teaching Fellowship” başta olmak üzere dokuz eğitim ödülünü ve Canadian Operational Research Society tarafından verilmiş beş başarı ödülünü almaya hak kazandı.
Kanada Doğal Bilimler ve Mühendislik Araştırma Birliği tarafından yürütülen bölgesel haberleşme ağı tasarımı projesi dahil, 11 dış kaynaklı projede liderlik görevinde bulunan Prof. Dr. Erkut, Alberta Üniversitesi’nde Centre for Excellence in Operations adlı uygulamalı araştırma merkezini kurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir