Rus muhalif Navalni taburcu edildi

Zehirlendiği tespit edilen Rus muhalif Aleksey Navalni’nin 32 gündür tedavi gördüğü Berlin’deki Charite Hastanesi’nden taburcu edildiği açıklandı.

Almanya’nın başkenti Berlin’deki Charite Hastanesi, Noviçok adlı kimyasal bir madde ile zehirlendiği tespit edilen 44 yaşındaki Rus muhalif Aleksey Navalni’nin taburcu edildiğini duyurdu. Hastaneden bu sabah yapılan açıklamada, Navalni’nin Salı günü hastaneden ayrıldığı belirtildi. Navalni’nin “akut tıbbi tedavisi sonlandırılacak kadar iyileştiğini” ifade eden hastane, tedaviye katılan doktorların Navalni’nin “şimdiye kadar elde edilen veriler temelinde tam olarak iyileşmesini mümkün gördüğünü” de vurguladı. Ancak hastanenin açıklamasında “bu ağır zehirlenme olayının olası uzun vadeli sonuçlarıyla ilgili bundan sonraki sürecin takip edilerek değerlendirileceğine” dikkat çekildi.

Navalni’nin 24 gün yoğun bakımda tutulduğuna ve yoğun bakım sonrası durumunun iyiye gittiğine işaret edilen açıklamada, Navalni’nin nereye gittiği konusunda bilgi verilmedi, ancak bundan sonraki sağlık durumu ile ilgili açıklamaların Navalni’nin eşi tarafından yapılacağı vurgulandı.

Kaynak: DW Türkçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir