Prof.Dr. Tanju Tosun: AKP’nin ANAP’ın hikayesine benzeme potansiyeli var

Siyaset Bilimci Prof.Dr. Tanju Tosun, Metropoll Araştırma Şirketi’nin yaptığı araştırma sonuçlarına göre AKP’nin ANAP’laşma sürecine girdiğini gösterdiğini belirtti.

Prof.Dr. Tosun, twitter adresinden Metropoll Araştırma Şirketi’nin haziran ayı anket sonuçlarını değerlendirdi. Tosun, “MetroPoll’ün Haziran Araştırmasında kararsız, cevapsız, protesto oyu kullanacağını belirtenler arasında ilk sırada AKP’lilerin gelmesi, ekonomik faktörler kadar partinin kurumsallaşamamasıyla ilgili olabilir. Bu, AKP’nin hızla ANAP’laşma riski yaşayabileceğine işaret ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Tosun, daha sonra Gökhan Özbek’in youtube kanalında programa katılarak, twitter paylaşımıyla ilgili değerlendirmelerinin detaylı bir şekilde anlattı.

Tosun, AK Parti’nin de Anavatan Partisi gibi geçiş dönemi sonrasında kurulduğuna işaret ederek, “Türkiye’de geçiş dönemlerinde kurulan ve liderlerin parti kimliğinin önüne çıktığı partiler belirli bir süre siyasal hayatta varlık gösterdikten sonra liderlerin performansına bağlı olarak kurumsallaşma tam olarak gerçekleşmediği için kademeli olarak ya lider değişimi ya da lider performansına bağlı olarak oy kaybetme sürecine girmekteler. Biz bunu Anavatan Partisi örneğinde 1980’lı yıllarda yaşadık. 12 Eylül darbesinin ardından iki partili sistemde dört eğilimi birleştirme iddiasıyla yola çıktı. Güçlü bir lider motif ama kurumsallaşmasını gerçekleştiremediği için tek seçicinin, tek karar alıcının olduğu parti performansa bağlı olarak ya da bir takım değişiklikler sonucunda oy kaybetti. ANAP’ta bu Özal’ın cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra suratle geriye gidiş söz konusu olmuştu”dedi.

“ANAP’IN HİKAYESİNE BENZİYOR”

AK Parti’nin de Anavatan Partisi gibi siyasete çok büyük bir kırılma döneminden sonra girdiğine işaret eden Prof. Dr. Tosun, “Anavatan için bu kırılma 12 Eylül’dü, AKP için ekonomik krizdi. AKP güçlü bir liderlikle yola çıktı. Ekonomik politikalarında hoşnutsuzluğun artmasıyla birlikte hoşnutsuzluklar başladı ve oy kaybetmeye başladı. Bu yönüyle ANAP’ın hikâyesine benzerlik taşıma potansiyeli var.”diye konuştu.

“BU PARTİLER DEVLETLE BÜTÜNLEŞİRLER”

Prof.Dr. Tosun, AKP’nin sonun ekonomik politikalarında gelişmelere bağlı olarak ANAP’laşma sürecine benzeme ihtimalinin çok yüksek olduğunu vurguladı. Prof.Dr. Tosun, çok köklü ve yerleşik ideolojisi olan partiler dışındaki partilerin çok pragmatik olabildiğine işaret ederek, “Bu partiler kendilerini devletle bütünleşmek zorunda hissediyorlar. Parti devleti dediğimiz kavram aslında pragmatik siyasetle yola çıkan, iktidarda yerleşik olmanın avantajlarını kendi seçmenine bir kez aktardıktan sonra devletle bütünleşen partiler olarak siyasal hayatlarına devam ediyorlar. Devletle bütünleşen partiler nasıl ki devlet içinde demokratik süreçlerin işlemesi söz konusu değilse AKP’de de aşağıdan yukarıyla bir demokrasi talebinin fısıltı halinde olduğunu söylemek mümkün ama yüksek sesle dillendirmek mümkün değil”dedi.

“SİYASETTE SEÇMEN MEVZİLENMESİ BAŞLADI”

Prof.Dr. Tosun, anket sonuçlarına göre CHP’deki oy oranın ilginç olduğunu belirterek, “CHP’ye doğru oy geçişinin  başladığını gösteriyor”dedi. Prof.Dr. Tosun, ankette en önemli artışlarından birisinde DEVA Partisi’nde olduğunu belirtti. Prof.Dr. Tosun, bu oy geçişlerinin siyasette yeni bir seçmen mevzilenmesinin söz konusu olduğunu gösterdiğine dikkat çekerek, Türkiye siyasetinde seçmen mevzilenmesi başladıktan sonra tersine dönüşün çok zor olduğunu kaydetti.
Prof. Dr. Tosun, bu anket sonuçlarına göre sürecin millet ittifakı lehine döndüğünü kaydetti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir