Prof. Dr. Hakan Kara: Merkez Bankası yeniden döviz alımına başladı

Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Merkez Bankası eski başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara, Merkez Bankası’nın yeniden döviz alımına başladığını açıkladı.

Kara, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Rezervlerini yerine koymak için neden döviz alımına başlamadı” diye soruların geldiğini belirterek, “Aslında TCMB fiilen döviz almaya çoktan başladı. Nasıl mı?

Merkez Bankası uzun yıllardır ihracatçılara TL kredi verip vade sonunda döviz olarak tahsil ediyor. Bu şekilde rezerv biriktirebiliyor. Öte yandan, enerji ithalatı yapan BOTAŞ’a ise daha sınırlı da olsa düzenli döviz satıyor. Bu da döviz rezervini düşüyor. Geçen yıl TCMB bu yolla ihracatçıdan 23 milyar dolar alıp BOTAŞ’a 6 milyar satmıştı. Bu şekilde nette 17 milyar dolar döviz biriktirmesi gerekirken kamu bankalarına arka kapıdan yapılan satışlar net rezervleri hızla eritmişti. İki aydır bu strateji değişti.
Kamu bankalarına satış kesildi, BOTAŞ’a satış çok cüzi düzeyde. İhracat reeskont kredisi aracılığıyla ise döviz alımları sürüyor. 2021’de bu kanallardan 20 milyar dolar net rezerv birikebilir (BOTAŞ’a satış son iki ay gibi sınırlı kalırsa)”dedi.

Kara, Merkez Bankası’nın döviz alımına çok başladığını belirterek, “İki aydır net rezervi artıyor. İlave alım için cari açığın düşmesi, sermaye girişlerinin sürmesi ve ters dolarizasyonun başlaması lazım. Bunlar da ancak güven veren bir makro çerçeve ve sıkı parasal duruşla mümkün olabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

İLGİLİ HABER  Türkiye’nin data kullanımı 2020’de 186 GB’ı geçti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir