Peru’da köy korucuları virüs yasaklarını ihlal edenleri kırbaçlıyor

Latin Amerika’da Brezilya’dan sonra koronavirüs (Covid-19) salgınının en çok vurduğu ikinci ülke olan Peru’da ‘hastalıkla mücadele’ için yerel düzeyde sıra dışı yöntemlere başvuruluyor. Onlarca yıl önce solcu isyancı gruplara karşı oluşturulan Perulu paramiliter ekipler, bu kez ‘koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmak’ için halka karşı sert yöntemlere başvuruyor.

Normal zamanlarda sorunlu belediye başkanları, yargıçlar ve diğer yetkililerin peşinden giden, zina ve tavuk hırsızlığı gibi meseleleri çözmekte kullanılan seçilmiş korucular, taşıdıkları kırbaçları bu günlerde tecrit yasaklarını ihlal edenler için kullandıklarını söylüyor.

 

‘MESELA CİDDİ BİR SUÇ İÇİN 15 KIRBAÇ’

 

Kuzeydeki Cajamarca bölgesinde bir grubun liderliğini yapan Aladino Fernandez, Reuters haber ajansına telefonla verdiği röportajda, “Suçun durumuna göre kırbaçla ceza verebilirsiniz. Mesela ciddi bir suç 15 kırbaç gerektiriyor” dedi.

Bu birlikler 1970’lerde kurulduktan sonra ülke boyunca eyalet idaresinin çok sınırlı olduğu dağlık alanlara yayılırken, şehirlerde ve kırsal bölgelerde kanun ve nizamı polisler ve yargıçlar tesis ediyor.

Mart ayında tecrit ilan edilmesinin ardından Cajamarca’daki yerel paramiliter ekipler, bulundukları bölgeyi dış dünyaya kapattı, sosyal izolasyon önlemlerini hayata geçirdi ve bu alanda enfekte kişi sayısı binin altında kaldı.

‘KİŞİNİN KENDİSİNİ DÜZELTMESİ İÇİN ÜÇ KIRBAÇ YEMESİ GEREKİYOR’ 

Tecridin başlangıcından sonra korucuların kontrolü ele geçirdiği, güneydeki 1,2 milyon nüfuslu Puno bölgesindeyse 526 kişi koronavirüse yakalandı, 9 kişi hayatını kaybetti.

Yerel gruplardan birinin başkanı olan Vinter Apaza, “Büyükanne ve büyükbabalarımızdan öğrendiğimize göre bir kişinin kendini düzeltmesi üç kırbaç yemesi gerekiyor, yani sayı tek olmak zorunda. Bu inanca göre şayet o kişi kendini düzeltmezse kırbaç sayısı iki oluyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir