Partiye sahte üye kaydeden Bakan Somyürek istifa etmek zorunda kaldı

Avustralya’nın Victoria eyaletinin Yerel Yönetim ve Küçük İşletmeler Bakanı Adem Somyürek, sahte üye kaydetmek suçlamasıyla hem bakanlıktan, hem de partisinden atıldı.

Somyürek’in çok sayıda sahte üye kaydıyla partinin üçte ikisini kontrol eder hale geldiği ve üye kaydının devletten maaş alan danışmanları aracılığıyla yaptığı ifade belirtildi. Sahte üye kaydetmek hem yasal açıdan hemde İşçi Partisi kurallarına da aykırı. Olayı ortaya çıkmasını sağlayan bir ses kaytında ise Somyürek’in Federal İşçi Partisi Lideri Antony Albanese ve Victoria Eyaleti Başbakanı Daniel Andrews’a yönelik küfürlü ve tehditkar konuşmaları da bulunuyor.

Bakan Somyürek, iddiaların ardından bu sabah kabinedeki görevinden yazılı bir açıklamayla istifa etti. Somyürek, İşçi Partisi’ne sahte üyeler kaydettiği iddialarını reddetti. Bakan ve danışmanlara aşağılayıcı sözler söylediği için özür diledi. Somyürek, uzun süredir arkadaş olduğu ve parti içinde aynı grupta yer aldığı bir arkadaşıyla arasında geçen özel konuşmaların yayınlandığına dikkat çekti. Somyürek, açıklamasında ‘Belli ki beni, bilgim dışında, onayım alınmadan izleyip kaydetmişler. Konuyu Polise havale edeceğim’ dedi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir