Paris’te toplu taşıma araçları eylül ayından itibaren 18 yaş altına ücretsiz olacak 

Fransa’nın başkenti Paris’te metro, otobüs, tramvay ve diğer toplu taşıma araçları eylül ayından itibaren 18 yaşın altındaki kişilere ücretsiz olacak.

Buna göre 18 yaşın altında Imagine R ve Navigo akbillerine sahip olan ve aktif olarak öğrenci olan tüm gençler ve çocuklar şehirdeki toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalanabilecek. Bunun yanında Paris’teki belediye bisikletleri de yine 18 yaş altı öğrencilere ücretsiz olacak.

Uygulama Paris şehir merkezi ve Île-de-France bölgesinin tamamında geçerli olacak. Paris Şehir Konseyi bu uygulamanın belediyeye yıllık 12.6 milyon euroya mal olacağını belirtiyor. Konsey bu yolla şehirdeki trafik ve çevre kirliliğinin önüne geçmeyi planlarken, çocukları olan ailelerin bütçelerine de yıllık 350 euro katkı sağlayacak.

Şu anda uygulamaya başvuracak kişiler 4-6 hafta arasında yeni Imagine R kartlarını alabilecek. Şehir Konseyi’nden yapılan açıklamada, “Sürdürülebilir, temiz ve çok yönlü bir şehir hayatına geçebilmek için toplu taşıma araçları çok küçük yaştan itibaren kullanılmalıdır” ifadeleri kullanıldı.

Uygulamadan yaklaşık 135 bin öğrencinin faydalanacağı tahmin ediliyor.

(Kaynak:euronews.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir