Özgenç’ten çağrı: Hukukun dışına çıkılıyor, inisiyatif kullanın

Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İzzet Özgenç, Türkiye’nin hukukun dışına çıkılma yönünde hızlı bir sürecin yaşadığını belirterek, Cumhurbaşkanlığı İstişare Kurulu üyelerini bunu toplantılarda dile getirmeye çağırdı.

Mevcut TCK’nın hazırlanmasında da görev olan Prof.Dr. Özgenç, “Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyelerine Çağrı” başlıklı açıklama yaptı. Prof.Dr. İstişare Kurulu üyelerinin bildiği kadarıyla tamamının hukukçu kimliği taşıdığına işaret ederek, “Ülkemizde, hukuk dışına çıkılma yönünde hızlı bir sürecin yaşanmaktadır. Normal şartlarda bir cumhuriyet savcısının soruşturma başlatmaması gereken hadiseler dolasıyla, sonuçsuz kalacağı baştan açık seçik belli olmasına rağmen, çeşitli soruşturma işlemlerinin yapılması, ibretlik bir durumdur.”dedi.

Prof. Dr. Özgenç, tanıdığı ve birlikte çalışma yapma imkanına sahip olduğu kurul üyelerinin bunları farketmemelerinin ve bunları dile getirmemelerinin mümkün olmadığına işaret etti. Prof. Dr. Özgenç, Türkiye’nin hukuk devleti olma vasfının sorgulanmasına yol açan bu hukuksuzlukların devam karşısında karşısında kurul üyelerin yanlışa işaret etmelerini ve inisiyatif almaları yönünde çağrıda bulundu.

izzet özgenç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir