“Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesinden siyasal sonuç beklenmesi beyhude”

Metropol Araştırma Şirketi Kurucusu Özer Sencar, iktidarın Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesinden siyasal bir sonuç beklemesinin beyhude olduğunu belirtti.

Sencar, Metropoll Araştırma Şirketi tarafından Haziran ayında yapılan Türkiye’nin nabzı anketida Ayasofya’nın camiye çevrilmesiyle ilgili soruya verilen cevabı kamuoyuyla paylaştı.

Araştırmada katılımcılara “Ayasofya’nın ibadete açılması konusunun bugünlerde gündeme getirilmesinin amacı sizce nedir?” sorusu yöneltildi. Katılımcıların yüzde 43,8’i bu soruya, “Mevcut ekonomik krizin konuşulmaması için gündem değiştirmek” yanıtını verirken, yüzde 29,5’i “Müze haline dönüştürülen caminin tekrar cami haline dönüştürülmesi” dedi. 18-24 yaş aralığındaki seçmen grubunun yüzde 73,2’si, 25-34 yaş aralığındaki seçmen grubunun yüzde 57, 9’nun ise ekonomik krizin konuşulmaması için gündem değiştirme olarak cevap verdiği görüldü. Araştırmaya katılanların yüzde 11,7’si ise, “İktidarın erken seçim öncesi kullanmak istediği ve etkili olacağını düşündüğü bir argüman üretmek” derken, “yüzde 15’lik kesim ise “Fikrim/cevabım yok” dedi.

Özer Sencar, Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi meselesinin 60’lı ve 70’li yılların hayalci islamcıların gündeminde olan bir konu olduğunu belirterek, “80 darbesinden sonra gündemden düştü. 2010 sonrası yıllarda AK Partinin güçlü olduğu zamanda tekrar hatırlanmaya başlandı”dedi.

Anket sonuçlarını değerlendiren Sencar, “Aşağıdaki tabloda farklı yaş gruplarının bu olaya verdikleri önem ve duydukları ilgi açıkça görülüyor. Toplumun yarısını oluşturan gençlere bakılırsa bu açıkça görülür. Aslolan geçim sıkıntısı ve işsizlik sorununun çözülmesidir. Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesinden siyasal bir sonuç beklemek beyhudedir, eğer böyle bir beklenti varsa.”dedi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir