Özer Sencar: AKP’nin oyları ekimde yüzde 28,5’e düştü, AKP tarihinde bir ilk

Metropoll Araştırma Şirketi CEO’su Özer Sancar, ekim ayında AKP’nin kararsızlar dağıtılmadan oy oranın yüzde 28,5’a düştüğünü ve bu oranın yüzde 24’e kadar inebileceğini belirtti. Sencar, AKP’den giden oyların ekonomi düzelmeden yeniden dönmesinin çok zor olduğunu ifade etti.

Sancar, Nevşin Mengü’nün youtube kanalında Metropoll tarafından ekim ayı Türkiye’nin Nabzı Araştırma sonuçlarını değerlendirdi.

Sancar, 2005 ocak ayından beri aylık araştırmalara yaptıkların belirterek, “Şu ana kadar hiçbir zaman AKP’nin oylarını kararsızlar dağıtılmadan yüzde 30’un altında olduğunu görmedik. Hiçbir zaman 30’un altına inmedi. 2018’in Eylül ayından itibaren 35’in altına indi ve 30-35 bandında seyretti. Korona krizi çıktıktan sonra 33’ün altına indi ve 33-30 bandında kaldı” dedi. AKP’nin oylarının ilk kez yüzde 30’un altına indiğini ve kendisi için bu rakamın sürpriz olduğuna işaret eden Sencar, “İlk defa benim için bu sürpriz oldu. İlk defa ekim ayında 30’un altına indi, 28,5 gibi değere düştü. Bu AKP tarihinde bir ilktir. Bu bizim ölçümlerimize göre bir ilktir. Bu bize şunu söylüyor: Yüzde 30 bandı çok güçlü bir direnç hattıydı, AK Parti oylarının aşağıya düşmesi anlamında. Bu kırıldı, aşağıya doğru inmeye başladı. Yaptığımız araştırmalarda ikinci bir direnç noktasının yüzde 24 civarında olduğunu görüyoruz. Bundan sonrası yüzde 24’e kadar inmesi sürpriz olmaz.”diye konuştu.

Ekonomik şartları giderek AKP’ye ve Erdoğan’a sevgi ve sempati duyan insanlarda da dayanılmaz bir hal aldığını kaydeden Sencar, şöyle devam etti: “Eskiden yardımlar vardı, ekonomik çıkarı olan insanlar vardı. Erdoğan’a kişisel olarak sempati duyan insanlar vardı. Ekonomik şartlar insanların canını yakmaya başladı. Demirel’in bir meşhur bir sözü var: ‘Mutfaktaki ocağın üzerindeki tencerenin devirmeyeceği insan yoktur’ diye. Bu çok güçlü liderler için de geçerlidir diye düşünüyorum. Liderler bunu bir süre yönetebilirler. Sonuna kadar ekonomiyi düzeltemezlerse bunu yönetme imkanları yoktur.”

ERDOĞAN’A GÜVEN AZALIYOR

Erdoğan’a yönelik ilginin giderek azaldığını anlatan Sencar, şunları söyledi: “Geçen ay ‘Ülke ekonomisini kim yönetir?’ diye sorduk. Geçen ay yüzde 21,5 Tayyip Erdoğan çıktı, yüzde 46 da cevapsız kaldı. Bu ay aynı soruyu sorduğumuzda ‘Tayyip Erdoğan diyenler’ yüzde 18,5’a düştü. Bir ayda ‘Erdoğan yönetir’ diyenlerin üç puan düştüğünü gösteriyor. Eylül ayı ile ekim ayı arasında AKP’nin oyunda da üç puanlık düşüş var. Bu düşmenin ekonomideki kötü gidişin toplam etkisinden kaynaklandığını düşünüyorum.”

AKP’DEN GİDEN OYLAR KARARSIZLARDA BEKLİYOR

AKP’nin oyunun yüzde 42’den yüzde 28’5’a düştüğünü vurgulayan Sancar, yüzde 14’lük oydan diğer partilere çok gittiğini, çoğunun kararsızlar kısmında kaldığını işaret etti. CHP’nin oylarında son iki ayda yüzde 3’lük bir düşme olduğunu belirten Sencar, bu oyların kararsızlarda biriktiğini belirti. İYİ Parti ve DEVA Partisi’nin AKP ve CHP’den gelen oyların bir kısmını alabileceğine işaret eden Sancar, 26 puanlık kararsızlar kitlesi içerisindekilerin 6 puana kadarı AKP’ye dönebilecek bir kitle olduğun gördüklerini ifade etti.

“Ekonomiyi düzeltebilirse kararsızlardan bir kısmı AKP’ye gider.” diyen Sencar, dış politika çıkışlarıyla kararsızlardan sağlanan dönüşlerin yeniden kararsızlara döndüğünü ifade etti. Sencar, AKP’nin giden oyları döndürebilecek durumda olmadığını belirterek, “Artık dış politika yönetimiyle iç politikayı yönetemeyecek bir hale geldi. İç politikada dış politikayı çok kullandı. Çok kullandığı etkisiz hale geldi”dedi.

İktidar partisinin oylarını döndürmesi için mutlaka ekonomi iyi duruma getirmesinin gerekli olduğunu kaydeden Sencar, muhalefet partilerinin kararsızlara geçen oyları alabilmeleri için ekonomiyi ön plana çıkarmalarını ve ekonomi ekibini halka tanıtmasının gerekli olduğunu vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir